Evde evcil hayvan besleyenler kedi, kuş, köpekleri en çok tercih etmektedirler. Yılan, timsah besleyenlere de az da olsa rastlamak mümkün. Evcil hayvanlarında insanlar gibi bakıma ihtiyacı vardır, yemek yemek gibi. Kediler sobalı evlerden günümüze insanoğlu ile hep birliktelik sürmüştür. Örgü ören ninelerimizin örgü yumağını bozduğu için azarlanan ev de farelerin yaşamasına izin vermeyerek de hep alkışlanmıştır.

 

Kedinin beslenmesi insan ne tüketmekte ise paylaşılırdı çünkü önceden evlerde tencere yemekleri pişerdi, ama şimdi hazır gıda tüketimi arttı kediler ve diğer evcil hayvanlar aç kaldı. Kedilerin beslenmesine özel önem vermektedir kedi sahipleri aynı bebeklerine verdikleri özen gibi. O yüzden kedi maması satan birçok mağaza hizmete girdi. Yavrusu gibi gördüğü kedisine mama almak isteyen kişiler en kaliteli, miadı geçmemiş kendi beslenmesine nasıl önem veriyorsa aynı şekilde dikkat ederek satış yapan internet sitelerine yöneldi.

 

Ürünler biraz pahalı olsa da siteler çoğaldıkça ürün kampanyaları ve ucuz gıda satan kedi mama mağazaları olacaktır. Mamaların yurt dışından gelmesi maliyeti de artırmaktadır. Yerli ürün üretme yoluna gidilmelidir. Ya da illaki kedi beslemekten vazgeçmeyen ama evde yine de kedi beslemek isteyenler tahıl ağırlıklı proteinli gıdaları alışveriş yaptıkları marketlerden edinebilirler.

 

Eve yeni alınan bir kedi hakkında bir şey bilmiyorsanız bir veterinerden bilgi alarak beslenmesi hakkında neler verebileceğiniz ya da önereceği mamalar ile besleyebilirsiniz.

Kedi maması kedinin yiyeceği malzemelerin öğütülüp topaklandırılma şekliyle satıldığı gibi toz halinde de satılmaktadır. Süt ya da su karışımı ile hazırlanan mamalar kedilerin damak tadına hitap etmektedir. Kediler protein ağırlıklı beslenmektedirler.

 

Protein bakımından dengesiz beslenme durumunda tüylerinde dökülme gibi hastalıklar baş gösterebilmektedir. Kediler hakkında bilgi sahibi uzmanlarca bu ve bunun gibi faktörler göz önünde bulundurularak hazırlanan mamalar kedilerin dengeli beslenmesinde rahatlıkça kullanılmaktadır. Kedinizin sağlığını korumak için ıslak mama, süt, ciğer gibi malzemelerden üretilen mamaların hafta da bir kez verilmesi önemlidir. Çünkü insanoğlu için nasıl ki gereksiz beslenme sağlık problemleri yaratıyorsa kediler içinde bu tür besinler zararlı.

 

Peyniri çok sever kediler peynir içerikli çıtırlı mamalar tercihleri arasındadır. Ödüllendirme olarak kedinize verebilirsiniz. Kedi maması kediler için besleyici olmasının yanı sıra sahipleri içinde bir kolaylık olma avantajı taşımaktadır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here