Kediler, tür olarak aynı familyadan olmalarına rağmen bilindiği üzere birçok cinsi vardır. Aynı türün cins farklılıkları; yaşam koşullarını, beslenme şeklini, tüy özelliklerini, ruhsal yapısını, davranış özelliklerini de etkilemektedir. Bu sebeple evcil kedileri etkileyen faktörlerden olan beslenme şekillerinde insanlara bağımlı olmak zorundalar. Bu zorunluluk onların doğal yapısına uygun olmasına özen gösterilmelidir.

 

Kedime uygun mama hangisidir?

 

Kediler, beslenme şekilleri çok çeşitli olan bir tür hayvandır. Çeşitli yiyeceklere çeşitli zamanlarda hatta bazı yiyeceklere her gün ihtiyacı vardır. Örneğin; Kedi bitkisel içerikli, yağsız (light), kuru mamalarla beslendiği takdirde ihtiyacı olan besine sahip olamayan kedinin sağlık sorunları vücutta kuruma, saldırganlık ve kısacası huzursuzluk sezilir. Kedi maması her cins kedi için aynı olmadığı gibi her yaş ve özelliklerine göre günümüzde kedi maması kullanılmalıdır.

 

Küçük (yavru) kedilerin protein ağırlıklı, besleyici, geliştirici ve yavrunun daha rahat yemesine imkan sağlayan mamalar uygun olacaktır. Orta ve yetişkin kedilerin beslenmeleri sağlıklı bir yaşam sürmeleri için daha uygun olacaktır. Bunun yanında kedi cinslerine göre değişen mamalar olduğu gibi kısırlaştırılan kedilere özel mamalarda bulunmaktadır.

 

           Kedi maması üreticileri de bu ayrıma dikkat ederek sınıflama yaparak ayrıma gitmiştir. Çeşitli içerikli mamalar bulunsa da kediler tarafından sevilerek tüketilen bu sebeple de sahipleri tarafından en çok alınan mama çeşitleri belli başlıdır.

 

Mama Çeşitleri nelerdir?

 

Kümes hayvanlı, balıklı, kuzu etli, biftekli ve dana etli, av hayvanlı domuz etli çeşitleri bulunan mamaların üreticisi olan önemli markalar ise; Sanabelle,

Spectrum, Trendline, Viyo Reinforces, Whiskas, İams, La Vital, Micho, N&d, Orijen, Pro Choice, Proline, ProPlan, Purina, Reflex, Royal Canin gibi… Birçok ünlü marka mama ülkemizde hayvan severler tarafından kolayca temin edilmektedir.

 

Mamaların kolayca temin edilmesi düzensizce ve bilinçsizce mama alınmasına sebep olduğunu belirten uzmanlar; veteriner hekim kontrolünde mama alınmasını, kedi sahiplerinin veteriner tarafından yapılan öneri ve tavsiyeleri dikkate alarak, sahiplenilen kedilerin ihtiyaçları, özellikleri dikkate alınması gerektiği belirtilmiş. Ayrıca belli bir kalitede (üretim standartlarını sağlayan) mamaların tercih edilmesi kedinin ev ortamında daha mutlu olmasını sağlayacağı için bu hususa özellikle dikkat etmeleri ifade edilmiştir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here