Bu postta da yaş mamaları ve mama seçerken dikkat etmemiz gereken diğer hususlar üzerinde duracağız. Konserve kedi maması üreten markalar incelendiğinde ürünlerin genellikle tavuk-pirinç, karides, somon, kümes hayvanları gibi beyaz et baskın ve sebzelerle desteklenmiş olduklarını görüyoruz. Bu kategoride ki  birçok ürün sağlıklı bir sindirim için doğal soslarla desteklenmiştir. Kediniz için bu ürünleri de tercih edebilirsiniz. Eğer kedinizin aşırı hassasiyeti var ise hassas kediler için özel olarak üretilmiş ve ambalajında bunun belirtildiği mamalardan faydalanabilirsiniz. Mama seçiminde dikkat edilmesi gerek son bir husus daha var. Kedileri her ne kadar çok sevsek de, kaliteli bakım imkanları sunabilmek adına eğer kedimiz dişi ise kimi zaman kısırlaştırmayı tercih edebiliyoruz.  Doğurganlığa edilen bu müdahalenin kedimizin tüm vücuduna etki edeceği için kısırlaştırılmış kediler için formüle edilmiş mamaları tercih etmeniz kedinizin dolaşım ve sindirim sistemi açısından daha iyi sonuçlar verecektir. Ayrıca bazı tahıl ürünleri bazı kedilerde alerjik reaksiyona neden olabildiği için içeriğinin çok büyük kısmı taz etten oluşani kedinizin severek yiyeceği ve alerjik bir etkiye yol açmayacak olan özel olarak üretilmiş ve ambalajının üzerinde ‘tahılsız’ yazan mamaları tercih edebilirsiniz. Kedinizin tüylerinin güçlü ve parlak olması için omega 3 ve 6 vitaminleri çok önemlidir. Kedi mamasının içeriğinde bu vitaminlerin bulunmasına özen göstermeniz kedinizin tüy sağlığı için de önemlidir. Ayrıca seçtiğiniz kedi mamasının  yaşlanma etkilerini azami engelleme ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için doğal antioksidanlar bakımından zengin olmalıdır. Mamanın içerisinde kalp ve göz sağlığına destek olan taurin olması da kedinizin sağlığı için önemli olan bir diğer husustur.

Eğer doğru mama seçimi yapıldığı takdirde bile kedinizde beslenme eksikliği ya da eklem güçlendirici kullanma ihtiyacı hissediyorsanız, sol taraftaki kategorilerden önce ‘kedi’ sonrasında ‘kedi vitaminleri’ başlıklarından kedinizin yaşına uygun vitamine ulaşabilirsiniz.

Tabii, kedinizin tüm özel hassasiyetlerini öğrenebileceğiniz kişi veteriner doktorunuzdur. Veteriner doktorunuzun vereceği malumat doğrultusunda kedinizin için eklem güçlendirici, besin eksikliği giderici, vitamin ve çinko ile zenginleştirilmiş olanlar, kalsiyum tableti, somon yağı, yumak oluşumu engelleyici gibi birçok farklı vitamin ve yan ürünü tercih edebilirsiniz.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here