Kedilerin tat duyuları daha fazla gelişmiştir

 

Ev ya da sokakta fark etmeksizin birçok kişi kedi beslemesi yapmaktadır. Peki, hiç kedilerin kedi maması yerken ki hallerine dikkat ettiniz mi? Yani iştahlı mı yoksa zorla mı yiyor ya da hiç yemeden yanından uzaklaşıyor mu? Kediler diğer hayvan türlerine göre daha duyarlı tat duyusuna sahiptirler, bu yüzden almış olduğunuz kedi maması bayatsa ya da içerdiği etin oranı az veya kalitesizse hiç düşünmeden arkalarını dönmelerine sebep olabilir. Peki, kedi maması seçerken nelere dikkat etmeliyiz? İşte bununla ilgili birlikte okumaya devam edelim.

 

Kedi mamalarından hangisini almalıyız?

 

Öncelikle eğer mamayı kendi kedinize alıyorsanız, yaşı kilosu ve cinsiyetini göz önünde bulundurarak alabilirsiniz. Zaten gerekli olan tüm bilgileri veterineriniz sizinle paylaşmıştır. Yine de hatırlamakta fayda var, kediniz genç veya yavru ise protein ve yağ oranı yüksek olan mamalar tercih edilmeli. Yaşı ilerlemiş ise protein oranı yüksek fakat yağ oranı düşük mamalar seçilmeli. Tabii ki mamanın kedinizin kabındaki günlük öğün oranı da önemlidir. Fazla miktarda verilen kedi maması obeziteye ve hareket edemeyen bir kediye sahip olmanıza neden olabilir. Sokak kedileri için yapılacak tercihler tabii ki tam doğru bilgilere sahip olunamayacağından genel özelliklere sahip iki çeşit olarak alınabilir.

 

Bir tanesi yetişkin kediler için, bir tanesi de yavru ve genç kediler için. Böylelikle her iki yaş gurubunu da beslemiş olursunuz. Kediler tek tip beslenmeye alıştırılmamalıdır. Tabii ki ani mama değişimleri sindirim sistemlerini olumsuz etkiler ama kedinize sürekli kuru mama veriyorsanız kimi zaman konserve mama vererek onun da tadını bilmesini sağlayabilirsiniz. Peki, bu nasıl yapılabilir? Kediler de zaman zaman ödüllendirilmeyi hak ederler. Elbette ki en büyük ödül ona karşı olan sevginiz fakat bazen oyuncaklar bazen de ufak bir paket yaş mama güzel olabilir. Bu yüzden eve gelirken üretim tarihi ile son kullanma tarihi kontrol edilerek alınmış taze bir konserve mama müthiş bir ziyafet olacaktır.

 

Bu ziyafeti de her hangi bir sebep olmadan sunmamalısınız. Eve gittiğinizde önce uslu durup durmadığını kontrol ederek mama kabına sürpriz hediyenizi koyabilirsiniz. Bu arada aynı zamanda onu, tüylerini okşayarak sevmeyi de unutmayın.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here