Köpekler gibi kedilerin de yedikleri besinlerden iyi yararlanmaları, sağlıklı ve atik kalabilmeleri için zaman zaman dışarıya çıkıp, koşup oynamaları gereklidir. Eğer kediniz sürekli olarak içeride yaşıyor ve dışarı çıkartmıyorsanız, kedinizi tek başına bir odada bırakmayarak, evin içinde koşmasına izin vermelisiniz, ona küçük bir top veya makara armağan ederek, oynayıp sevinmesine yardım etmelisiniz. Gündüzleri bahçeye bırakacağınız kediniz, akşama kadar hem oynar, hem de avladığı hayvancıklarla karnını doyurup eğlenir. Fakat onu gece dışarıda bırakmamalı mutlaka içeri almalısınız, kendi yatağında yatmasını sağlamalısınız. Çünkü alıştığı gereksinimleri karşılayacağı tek yer yaşadığı mekandır. Maması olsun, kedi kumu olsun, arayacağı alışkanlıklarıdır.

 

Kısa ve uzun tüylü kediler, kısa aralıklarla taranıp fırçalanmayı sever ve isterler. Uzun zaman taranmayan kedilerin tüyleri çok fazla dökülür, keçeleşir ve kirli, çirkin bir görünüm alır. Keçeleşmiş tüylerini bir makasla ve dikkatli bir şekilde almak, ondan sonra da kedinizi tarayıp fırçalamak gerekir. Tepeden tırnağa kadar çamura girdiği zamanlar dışında kedilerin, köpekler gibi yıkanması gerekmez. Birde kedi kumu eğer çok kirli ise kediniz kendisini kirli hissedebilir. Kediler dilleri ile kendilerini temizleyebilirler. Kedinizin tüyleri kirlendiği zaman talk pudrası döküp fırçalamak tüylerini temizler, canlılık ve parlaklık verir. Kediler genelde 10 yıl kadar yaşarlar. Fakat iyi bakım ve el üstünde tutulan mutlu kediler içinde 15, hatta 20 yılı aşkın yaşayan emektar bir anı halini alanlara da rastlanmaktadır.

 

Tırnak kesme olayına kedinizin yavruyken alıştırın. Yavru kedilerin tırnakları iğne gibi sivri ve oldukça keskindir. Tırnakların uçlarını kesmek ilerideki tırnak kesimleri için iyi bir egzersiz olacaktır. Genelde kediler tırnak kesme olayından rahatsız olur ve korkarlar. Yavruyken alıştırılan tırnak kesme olayı onun bu olaya alışmasına neden olur. Ayrıca evinizdeki koltuk ve halıları tırnakları ile parçalamayacaktır. Tırnaklarını törpüleme kısmını kediniz kendisi kedi kumu sayesinde yapacaktır. Kedinize yumuşak, unlu ve şekerli besinleri vermekten kaçının. Her 3-4 ayda bir defa kedinizin ağız ve dişlerini Veteriner Hekime kontrol amaçlı gösterin. Diş taşı sorunlarını önlemek için sert ve kemirilebileceği oyuncaklar verin kuru mama yedirin.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here