Kediler yaradılış olarak mecburen etobur hayvandırlar ve beslenme ihtiyaçları hem etçil, hem otçul olan insanların beslenme şeklinden çok farklıdır. Bu, şu anlama gelir, kediler doğası gereği bir etoburdur ve beslenme ihtiyacının büyük bir kısmını hayvansal gıdalarla karşılamak zorundadır. Doğal ortamlarda kediler protein oranı bol, yağ ve karbonhidrat oranı ise düşük olan av ile beslenirler.

 

Bu sebeple de kedilerin metabolizmaları proteinden yüksek oranda yararlanırken karbonhidratları daha düşük şekilde işleyecek şekilde evrimleşmiştir. Şu an piyasada satılan hazır kedi maması ürünleri hayvansal ürünler ve bitkisel ürünlerin karışımından oluşur. En düşük kaliteden en yüksek kaliteye kadar bir hazır mamanın içinde bulunanlar bilgilerinde mısır, pirinç, buğday gibi tahıl çeşitleri her zaman ilk sırada yer alır. Bu mamalar ile beslenen kedi, doğası gereği mecburen etobur olmasına karşın, hayvansal proteinlerden karşılanması gereken besin ihtiyacının önemli kısmını tahıl çeşitlerinden karşılamak zorundadırlar.

 

Kedilerin metabolizması, enerji kaynağı alabilmeleri için hayvansal protein ve hayvansal yağları kullanacak şekilde evrimleşmiştir. Mecburen etobur olan kediler ile hem etçil hem de otçul olacak şekilde evrimleşen diğer canlılar arasında bulunan farka bir örnek vermek gerekirse, bir yavru kedinin protein ihtiyacı, bir yavru köpeğin protein ihtiyacının 1,5 katıdır. Gelişim süreci boyunca bu fark gittikçe artar ve yetişkin olan bir kedinin protein ihtiyacı, yetişkin olan bir köpeğin protein ihtiyacının 2 ve 3 katına ulaşır. Kedilerin mecburen etobur olmalarından dolayı, beslenmelerinde yüksek oranda protein ve yaşamsal amino asitlere ihtiyaç duymalarına sebep olur. Kediler bazı belli başlı amino asitleri kendi başlarına üretemez ve depolayamazlar, kedi maması burada devreye girer. Yani, bu amino asitleri beslenme yolu ile dışarıdan almalıdırlar. Kedilerin böyle evrimleşmiş olmalarının sebebi, doğal avlarda bu amino asitlerin bol miktarda olmasıdır.

 

Yaygın olarak bilinenin aksine, kedilerin ihtiyacı olan protein sadece hazır kedi maması ürünlerinde bulunmaz. Biz insanlar doğada protein ihtiyacının neredeyse çoğunu hayvansal gıdalardan karşılayan kedimizi, mama içeriğinin önemli bölümü tahıl ve çeşitlerinden oluşan hazır mamalar ile beslerken diğer yandan ise etiketlerde gördüğümüz protein yüzdesine bakarak kendimizi teselli ederiz. Anlaşılacağı gibi, doğal ve eksiksiz bir beslenme yerine konulan içeriklerin açıklarını kapatma yoluna gidilmektedir.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here