İlk kez kedi sahibi olacaksanız, “kedimi ne kadar beslemeliyim?” sorusu, cevabını en çok merak ettiğiniz sorulardan biri olacaktır. Her kedi cinsinin kendine göre farklı bir beslenme programı olacağından kedinizin az ya da çok yiyip yemediğini programlamak sizin elinizdedir.

 

Kedi beslemek karmaşık bir konu değildir, ancak yaş ya da kuru kedi maması hangisi olursa olsun besleme şekli, kedinin aktivite seviyesine ve hamile ya da emzirmesi gibi durumlara ek olarak kedinin ağırlığı ve yaşı gibi birçok değişkene dayanmaktadır.

 

Beslediğiniz yiyecek markası da fark yaratmaktadır. Yoğun, yüksek kaliteli bir kuru kedi maması, düşük kaliteli bir gıdanın ağırlığından daha fazla besin içerecektir ve bu nedenle aynı besin miktarını sağlamak için daha az takviye gerektirir. Sürekli kuru gıda ya da yalnızca yaş mama ile kedinizi beslemek doğru bir besleme şekli olmayacaktır.

 

Yalnızca kuru mama ile beslenen kedinin gün içerisinde aldığı su miktarına dikkat edilmelidir. Çünkü özellikle kısırlaştırılmış erkek kedilerin bol su içmesi oldukça önemlidir. Bu sebeple haftada 2-3 kez de olsa yaş mama vermek kedinizin beslenmesi açısından daha doğrudur. Kedinin kilo, kısırlık, aktivite durumlarına göre alacağınız mamalar üzerinde yer alan mama ağırlık oranlarını baz alarak besleme yapmanız uygun olacaktır.

 

Sağlıklı bir kedi diyetinin temeli et, balık veya kümes hayvanları gibi et bazlı proteindir. Kuru mamalar, hayvan proteinleri açsından yüksek, kedilerin sindirimine uygun olmadığından bitki proteinleri açısından düşük olmalıdır. Karbonhidratlar, kedi maması katkı maddelerinin karışımının yüzde onundan fazlasını içermemelidir. Islak gıdalar ağırlıklı olarak az sayıda yan ürün ve dolgu maddesi ile etten oluşmalıdır.

 

Kedilerde Mama Değişimi

 

Aynı miktarda aynı gıdayı alışık olduğu programa göre tüketmeye alışkın olan kedinizde mama değişikliğine gitmeniz durumunda bu değişikliği aniden yapmanız sindirim sisteminde problemlere yol açacaktır. Bu sebeple yavaş yavaş kendi yiyecek ve zaman planlamanıza geçmeniz en doğru adım olacaktır. Buna bağlı olarak ilk aşamada örnek olarak 4 gün süre ile 60 gram eski mamaya 15 gram yeni mama karıştırılarak ve bu oran daha sonra yavaş yavaş arttırılarak sonrasında yeni mamaya geçiş yapılabilir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here