Kedilerde en sık oluşan idrar yolu taşları struvite cinsinde taşlar ve kalsiyum oksalat cinsi taşlardır. Aynı insanlardaki gibi bazı kedilerde böbrek taşı oluşumuna daha yatkındır. Bu kedilerin beslenme şekli, taş oluşumuna elverişli veya önleyici ortam yaratmak açısından kritik önem taşımaktadır. Beslenme ile birlikte alınan minerallerin idrarda kristal ve taşa dönüşmesini önlemek için ilk olarak dengeli bir beslenme ve buna uygun kedi maması kullanmak, idrar yoğunluğu, idrarın ph derecesi ve de yeterli su tüketimi son derece önemli kriterlerdir. Genellikle struvite türü taşların önlenmesi konusunda idrarın hafifçe asidik olması, yani idrar ph’ının derecesi 6,5 veya daha az olması gerekir. Zira struvite kristalleri ph  kedi maması ile alınan minerallerdir.

 

* İdrar ph’ının 6,5’tan büyük, 7’lerde olması.

* Bu minerallerin idrarda belli bir yoğunlukta, yani konsantrasyonda bulunması ve idrar kesesinde belirli bir süre kalmaları gerekir.

 

Diğer yandan kalsiyum oksalat taşlarının idrarın fazla asitli olduğu ortamda, yani idrar ph’ının 6,0

 

– 6,4 arası olduğu zamanlarda oluştuğu düşünülüyor. Kalsiyum oksalat kristalleri veya taşları eğer ki idrarla atılamıyorsa ameliyatla alınmaları gerekir, çünkü idrarı aside veya alkaliye çevirerek var olan kristalleri eritmek mümkün olmayabilir.

 

İdrar ph’ ını belirleyen en önemli faktörlerden biri de beslenme şekli ve kullanılan kedi maması ürünüdür. Sağlıklı bir kedinin idrar ph’ı 6,5 civarında olmalı. Bu hem struvite, hem de kalsiyum oksalat taşlarının oluşumunu önleyen bir ph seviyesidir. Et ağırlıklı beslenen kedinin idrar ph’ı da hafifçe asidik, 6,5-6,4 civarında olabilir. Kısacası bir kedi, yaradılış şekline uygun bir biçimde beslendiği zaman idrar ph’ı zaten idrar yolu taşlarının oluşumunu önleyecek seviyede kalmaktadır. İdrar yolundaki taşlarının oluşumunun bir başka faktörün de idrar yoğunluğu olduğunu öğrenmiştik. İdrar yoğunluğu ne kadar fazla olursa, idrarda kristal ve taşa dönüşecek minerallerin yoğunluğu da o kadar çok demektir. Bir kedinin sağlıklı olması ve hayati fonksiyonlarını yerine getirmesi için bu minerallere belli miktarlarda ve oranlarda ihtiyaçları vardır.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here