Alerji, bağışıklık sisteminin alerjen olarak bilinen maddelere karşı aşırı tepki vermesi durumudur. Buna paralel olarak besin alerjisi, normalde zararları olmayan besin maddelerinin sebep olduğu alerjik reaksiyon durumu olarak tanımlanır. Besin maddelerinde bulunan protein, karbonhidrat, koruyucu ve renklendirici maddeler alerjiye sebep olabilir. Kedilerde görülen cilt hastalıklarının sadece % 10-15’inden besin alerjisi etkendir. Genellikle besin alerjisinden yakın zamanda yenilebilen besinler sorumlu olsa da gerçekte besin alerjisi bir günde oluşmaz, alerjinin oluşumu zaman alır. Bu zaman bir hafta ile on yıl arasında değişebilir. Besin alerjisi sorunu olan kedilerin %80’den fazlasının alerjik besinleri bir yıldan uzun bir süredir alerjen kedi maması yemekte olduğu bilinir.

 

Besinlerden ve kedi maması ürününden kaynaklanan alerjide diğer alerjilerden değişik olarak tüm yıl boyu devam eden kaşıntı gözlenmektedir. Tüm yıl boyunca devam eden ve ilaç tedavisine cevap vermeyen kaşıntı problemi, besin alerjisinin en belirgin gözlenen belirtisidir. Kaşıntı ile birlikte çeşitli cilt lezyonları da oluşur, ancak bu cilt lezyonlarının besin maddelerine karşı aşırı duyarlılıkla alakalı karakteristik bir görüntü yoktur. Kulak, omuz altındaki bölgeler, kasık ve ayaklar diğer vücut bölümlerine oranla daha çok etkilenir. Kedilerde kabarcıklar, kabuklanan yaralar ya da ciltte şişkin, tüysüz ve hassas yerlerde kendini gösteren eozinofilik granülom bulunabilir. Sindirim sistemi ile ilgili olarak kusma, ishal, artmış bağırsak aktivitesi gibi belirtiler gözlemlenir.

 

Alerji tedavisinde, alerjen etken belirlenmeli ve kedinin yediği kedi maması ürününde değişiklik yapılmalıdır. Eğer deri enfeksiyonu varsa tedavi edilmeli, alerjinin tekrar edip etmediği kontrol edilmeli. Besin alerjisi problemi olan kedide, alerjen maddenin ne olduğu bulunup diyetten çıkarıldıysa genelde iyileşme görülür. Bazı kedilerde ise zaman içerisinde diğer besin içeriklerine karşı da alerji gelişebilir.

 

Bilinen tek koruma yöntemi, alerjiye sebep olan besinlerden kaçınmaktır. Besin alerjisi problemi olan bir kediyi iyileştirmek için her kedi için olumlu sonuç veren bir besin ya da ilaç bulunmaz ve iyileşme ancak alerjiye yol açan gıdanın bulunup diyetten çıkarılmasıyla mümkün olacaktır. Vitamin ve parazit tedavisi için kullanılan ilaçlara eklenen aroma içeren maddeler alerjik reaksiyona sebep olabileceğinden katkı maddesi içermeyen besinler tercih edilmelidir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here