Kedi kumu kontrolü evdeki rutin işlerden biri olsun

 

Kedilerin tuvalet ihtiyacını karşıladıkları yer eğer evde yaşıyorlarsa balkon ya da banyoya hazırlanmış olan onlara özel tuvalet kaplarıdır. Bunun için de kullanılan kedi kumu bulunmaktadır. Kedi kumu kullanımında nelere dikkat etmemeliyiz minik dostlarımız için biraz da onları paylaşalım istedik.

 

Kedi kumunu nasıl kullanmalıyız?

 

Kediniz için almış olduğunuz tuvalet kabı 7 cm. yüksekliğinde kedi kumu ile doldurulmalı. Genellikle tavsiye edilen ölçü 9 cm. olsa da bu yükseklikte yeterli olmaktadır. Bu ilk işlem yapıldıktan sonra düzenli aralıklarda kedi kumu konulan tuvalet kabı kontrol edilmeli ve gerekiyorsa ufak bir kürek yardımıyla katı dışkılar, topaklanmış olan kedi kumları alınarak atılmalıdır. Kediler sık aralıklarla yemek yedikleri için belli aralıklarla da tuvalet ihtiyaçlarını giderecekleri kesin bir durumdur. Tuvalet kabından toplanan atıklar tuvalet ya da benzeri bir yere değil ayrıca bir çöpe atılmalıdır. Temizlenme işlemi yapıldıktan sonra kedi kumu oranı azalacağı için yine kedi kumu eklenerek 7 cm. olan ideal yüksekliğe getirilmelidir.

 

Sadece kedi kumunun temizlenmesi yeterli değildir, hijyenin tam anlamıyla sağlanabilmesi için belirli aralıklarda tuvalet kabının da tamamen boşaltılarak yıkanması gerekir(15 günde bir bu temizliğin yapılması yeterlidir). Kedi kumunu temizlemeyi unuttuğunuzda size kendisini hatırlatacaktır. Nasıl mı? Etrafa yaydığı kokuyla ama bu konunun evin içinde dolanmaması için rutine konulan işler arasına dahil edilmesi en doğru seçim olacaktır. Ayrıca temizliğine düşkün olan kediler için tuvalet kaplarının da temizliğine özen gösterdiklerini bir kez hatırlatmak isteriz, aksi takdirde tuvalet kaplarını kullanmayı reddedebilirler.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here