Genel olarak kediler yaş mama yemeyi daha çok tercih ederler. Fakat sadece yaş mama ile beslenen kedilerin, zaman içerisinde ciddi sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşadıkları gözlemlenmiştir. Kediler için daha sağlıklı olan mama çeşidi kuru mamalardır.

 

Ana besinleri her zaman kuru kedi maması olmalıdır. Yaş ve sulu mamalara ise atıştırmalık gözü ile bakılmalı, arada sırada yedirilmelidir. Peki, yaş mamayı seven bir kediye kuru mamayı nasıl sevdirebiliriz? Bunun için birkaç ipucuna ve en önemlisi sabır göstermeye ihtiyacınız var.

 

Yavruluğundan İtibaren Kuru Mama İle Besleyin

 

En başından itibaren kuru mama kullanmak gerekiyor. Eğer kedinizi yavruyken sahiplendiyseniz, işiniz biraz daha kolay olacaktır. Yavru kediler için özel üretilmiş, vitamin ve mineral açısından zengin olan kedi mamaları tercih edilmelidir. Doğru kedi maması ile beslenmesi gerekiyor. Kuru mamayı yerken zorlandığını hissederseniz, mamayı ılık su ile ıslatarak verebilirsiniz. Bu sayede kediniz mamayı daha kolay yiyecektir.

 

Kaliteli Mamalar Tercih Edin

 

Piyasada birçok mama çeşidi bulunuyor. Ancak bu mamaların hepsi aynı kalitede olmadığı gibi, tatları ve besin değerleri de farklılık gösteriyor. Özellikle kuru mamaya yeni alıştırmaya başladığınız kediniz için, alışma döneminde kaliteli mamalar tercih etmek faydalı olacaktır. Kedinizi kuru mamaya alıştırma sürecinde doğru bir mama ile başlarsanız, işiniz kolaylaşacaktır. Onu mamaya alıştırmak için elinizde oyun oynarken, tek tek yedirmeyi deneyebilirsiniz.

 

Yaş Mamayı Yavaş Yavaş Bırakın

 

Eğer kediniz yaş mamaya alışıksa, bu alışkanlığından vaz geçirmek için sabırlı olmanız gerekiyor. Kedinize kuru mama verirken başlardaki amacınız onu doyurmak değil, mamaya alıştırmak olmalıdır. Bu yüzden yaş mamayı direkt keserseniz, kediniz aç kalabilir. Öncelikle mama kabının yarısını kuru mama yarısını ise alışık olduğu yaş mama ile doldurun.

 

Başlarda sevdiği mamaları yiyip, diğerlerini bırakacaktır. Ancak yavaş yavaş kuru mamanın kabında olmasına alışacaktır ve yemeğe de başlayacaktır. Yemeye başladıktan sonra yine yavaş yavaş yaş mamayı azaltıp, kuru kedi maması oranını arttırın. Zamanla kabından yaş mamayı tamamen kaldırabilirsiniz. Bunun süresi ise tamamen kedinize bağlı. Kedinizin cinsine, yaşına, inatçılığına bağlı olarak bu zaman farklılık gösterecektir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here