Kedilerle insanlarda bulunan metabolizma birbirinden oldukça farklıdır. Bu sebeple bizler için hiç zararı olmayan gıdalar kediler için zararlı, hatta zehirli olabilmektedir. Kedilere hangi gıdaları verip vermeyeceğinizin neler olduğunu düşünürken, kedilerin bir etobur olduğunu göz önünde bulundurun. Bununla beraber, kedilere kedi maması dışında, asla çiğ et, balık, ciğer gibi sakatatlar da dahil olmak üzere vermeyin. Ayrıca, hayvansal gıdalar bile olsalar, tuzlu, şekerli, baharatlı gıdaların kediler için zararlı olduğunu asla unutmayın. Aşağıdaki yiyecekler ise çok düşük miktarda bile olsa kediler için zehirli olan gıdalardır.

 

* Alkollü içecekler

* Avokado

* Çikolata

* Kahve

* Soğan veya soğan tozu

* Küflenmiş, ekşimiş veya bozulmuş yiyecekler

 

Kedilerimizi en iyi şekilde beslemeye çalışırken, satın alınan bir kedi maması ürününün ambalajındaki veya reklamındaki ifadelerden ziyade kedi maması ürününün ne olduğuna, yani o mamanın hangi kurallar dahilinde üretildiğine ve içindeki maddelerin bilgilerine bakmak gerekir. Pakette yazan bilgileri doğru değerlendirebilmemiz için, öncelikle bu ifadelerin ne anlama geldiğini bilmemiz gerekir.

 

Yemeklere lezzet veren, tariflerin olmazsa olmazları sarımsak ve soğan, minik dostumuz kedinin alyuvarlarına zarar vererek anemiye yol açabileceğinden kediler için son derece zararlıdır. Bu yiyeceklerin kendileri kadar, aromaları ile tatlandırılan yemeklerden de kedileri uzak tutmanızda fayda vardır. Yumurtayı pişirerek minik dostunuz olan kediye rahatlıkla yedirebilirsiniz, tabi ki ölçülü olarak. Zararı olmadığı gibi kedinin sağlığı için son derece faydalıdır. Fakat, yumurtayı çiğ olarak verirseniz, kedinizin hem vitaminlerden yoksun kalmasına, hem de bakterilere karşı korumasız kalmasına neden olabilirsiniz. Neden mi? Çiğ yumurtada bulunan avidin maddesi, vitaminlerin emilimini engeller.

 

Vitamin yönünden eksik kalan kediniz ise düzenli tüketim durumunda güçsüz düşer, hastalıklara daha açık olur. Ayrıca salmonella bakterisinin üremesine de sebep olabilir. Ek bilgi, salmonella bakterisi, çiğ et tüketiminde de görülebilmektedir. Evinizde tavuk yemeği veya balık ızgaradan kalanlar ile evdeki ya da sokaktaki kedilere ziyafet çekmek istemeniz son derece mantıklı ve tatlı bir davranış. Ancak bir şeye dikkat etmek gerekir, balığın kılçıkları veya etin, tavuğun kemiği kedilerin ve tabi ki köpeklerin baş düşmanıdır. Kedilere ziyafet verirken, sağlıklarını düşünün.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here