Kediler için gerekli olan vitaminlere sahip olan mamaları almalıyız

 

Evde bizi sarıp sarmalayan, kucağımıza ya da ensemize çıkıp ve ayrıca bizi sıcacık tutan minik dostlarımızdır kediler. Kedimiz hayatımıza girdiği andan itibaren bütün ihtiyaçlarını karşılamak için azami özen gösteririz. Çünkü biliriz ki onun bize ihtiyacı vardır. Bu yüzden ilk olarak kedi maması seçiminden başlarız, her canlının yaşayabilmesi için en önemli faktörlerin başında yemek ve su gelmektedir. Kedimizin mamasını alırken nelerin olmasına dikkat etmeli, nasıl seçmeliyiz? Diye sorulacak olursa, ufak çaplı bir araştırmanın sonuçlarını sizinle paylaşmak istiyoruz.

 

Kedi maması nasıl olmalı?

 

– Kedilerin iki ayrı büyüme aşaması vardır. Bu aşamalar da göz önünde bulundurularak; yaş, kilo ve cins özelliğine göre seçim yapılabilir.

 

– Kediniz için hazırlayacağınız su ve mama kaybı ayakaltında olmayan bir yerde yeri sabitlenmiş olarak bulundurulmalı. Yeri değiştirilen kaplarda mamasını yemek bazen strese sokabiliyor.

 

– Su ve mama kabı düzenli olarak kontrol edilmeli ve temizlenmeli. Kimi zaman kedi maması yenilirken suya da sıçrayabiliyor. Bu da suyu kirleteceğinden kedinizin suyu içmemesi anlamına gelebilir. Sıvı tüketimi her canlı için olduğu gibi kediler içinde önemlidir hatta ekstra önem taşır. Çünkü tüylerini temizleyebilmesi için tükürük bezlerinin sağlıklı çalışabilmesi gerekir, yani su tüketmeleri gerekir.

 

– Kedilerin tüketmesi gereken proteinler ve amino asitler vardır. Bu yüzden veterinerinize de danışarak bu besinleri içeren mamalar kullanılmalı. Özellikle A vitamini ve B1 vitamini kediler için oldukça önemlidir.

 

– Kedilerin de köpekler gibi kuru ya da yaş mamayla beslenmesi önerilir. Çünkü ihtiyacı olan bütün protein ve vitaminler mevcuttur hazır mamalar içerisinde. Fakat yine de ben bazen kedimi kendi hazırladığım kedi maması ile ödüllendirmek istiyorum diyenler olabilir. Bunun için hazırlayacağınız mamanın içerisinde muhakkak bulunması gerekenler vardır. Bunlar; kabak, havuç, patates, brokoli, maydanoz, yer elması, pirinç(esmer ya da beyaz), erişte, makarna, bulgur formundaki tahıllar, et(dana, kuzu, hindi, balık ve tavuk eti), ciğer, kalp, böbrek, dalak, yumurta, zeytinyağı ve Ayçiçek yağı. Bu malzemelerin kullanılmasında da dikkat edilmesi gereken noktalar olacaktır. Mesela; tahıl ve sakatat grubu daha az, et oranı daha fazla olmalıdır. Malzemeler ufak küpler şeklinde doğranarak haşlanabilir ve bu şekilde verilebilir ya da bütün olarak haşlandıktan sonra rondo ile püre haline getirilir ve öyle verilir. Tercih tamamen sizin, yine de hatırlatmak isteriz ki kedinizin bir hastalığı ya da özel bir sağlık sorunu var ise mutlaka veterinerinize danışmalısınız.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here