Evde beslenen bir kedinin sağlığı için en önemli şey elbette kedi maması olarak gösterilebilir. Kaliteli ya da sağlıklı bir kedi mamasının içerikleri de bir o kadar önemlidir. Kediyi alerji yapan mamullerden mutlaka uzak durulmalıdır. Mısır, digest ya da buğday gibi ürünler bir kedi maması içinde kesinlikle bulunmamalıdır. Kedi için bazı önemli yiyecek listelerle bulunmaktadır ve bu tür yiyecekler bu listede adla yer almaz.

 

Bu tür ürünler genel olarak bir kedi maması yapımında maliyetlerin aşağılara çekilmesi için yapılan kötü işlerdir. Bu nedenden dolayı da evinde kedi besleyen herkes bir kedinin çok çabuk alerji olabileceğini bilir ve bu yüzden bu tür durumlara çok dikkat edilmesi gerekir.

 

           Mamanın İçeriği Önemli

 

Bir kedi maması alırken mamanın içeriğinin kötü maddelerden yapılıp yapılmadığına çok dikkat etmesi gerekir. Eğer kaliteli bir kedi maması aranıyor ise o zaman mamanın içeriğinde hangi kaynaktan geldiği bilinen bir takım etlerden oluşması gerektiğini söylemek gerekir. Bunu anlamı yan kedi, besleyen insanların genel olarak içeriklerini bildikleri ürünler alması son derece önemlidir.

 

Elbette bir diğer yandan kaliteli ve ayrıca sağlıklı şeyler içeren bir kedi maması içinde daha çok kalsiyum, fosfor ya da magnezyum gibi maddelerin belli bir oranda olması gerekir ve ayrıca da tüm bunları iyi bir denge yakalaması çok önemlidir. Yani ne aşırı olmalı ne de az bulunmalıdır.

 

           Kuru Mama Önemlidir

 

Evde beslenen kediler genel olarak kuru mama ile beslenmesinden dolayı bir gün içerisinde en azından bir su bardağı kadar derecede su içmesi gerektiği bilinmelidir. Bazı kediler bunu yapmaz ve bu miktarda bir su içmez, o zaman da bunu kediye farklı yollar ile kedi sahibi kişi içirmeli. Diğer bir yandan bu fosfor ya da kalsiyum gibi maddelerin oranları genel olarak 1 ila 0,6 arasında değişiklik göstermesi gerektiği konusunda birçok uzman hem fikir. Özellikle kedi bir erkek ise bu oranlara son derece dikkat edilmeli. Bir kedi maması içinde bu oranların belli bir dengede olmasına çok edilmesi gerektiğini bir kez daha söylemek gerek. Bu yüzden de tavsiye edilecek bir site www.mamasepeti.com sitesi verilebilir

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here