Kedi Mamasının Önemi Nedir?

 

Kedi maması, kedilerin gelişimi ve sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Kediler alışkanlıklarına çok düşkün canlılardır. Bunun yanı sıra, seçici ve huysuz davranışlar sergilemektedirler. Bu nedenle kedi maması seçimleri oldukça önemlidir. Özellikle ev içerisinde kısırlaştırılmış olan kedilerin kedi maması seçimleri çok hassas bir konudur. Kedi maması, kedilerin gelişimlerini tamamlayabilmesi önemlidir. Kediler tüm gün uyuyabilen ve hareketsiz canlılardır.

 

Kedilerin sürekli uyması ve gün içerisinde hareketsiz kalmalarından dolayı kilo almalarına neden olmaktadır. Özellikle de aşırı yağ içeren kalitesiz mamalar tercih edilmemelidir. Kediler aşırı kilo almaya meyilli canlılardır. Yediklerini eritme gibi söz konusu değildir. Ancak yanlış yapılan kedi maması seçimleri kedinin birçok sağlık sorunlarına yol açmasına ve midesinin bozulmasına neden olmaktadır. Tüm kedi ırkları ve cinsleri birbirinden farklı özellikleri vardır. Birçok kedi midesine düşkündür. Pek çok kedi ise iştahsız ve yemek yemeye alışkın değillerdir. Bu olayı dengeleyebilmek çok önemlidir. Kedi maması seçimleri doğru ve dikkatli yapılması gerekmektedir.

 

Kedi Maması Seçimi Nasıl Olmalıdır?

 

Kedi maması seçimleri yapılırken ilk olarak mutlaka kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Bayatlamış ve bilinçsiz yapılan kedi maması, kedinin mide sorunlarına ve yememesine neden olacaktır. Bunun yanı sıra, kedi maması ırkına göre, yaşına göre ve cinsiyetine göre özel olarak yapılmaktadır. Ancak kısır kediler özel mamalar tercih edilmelidir. Kısırlaştırılmış kediler daha hassas ve bünyesi daha zayıftır. Bu nedenle kaliteli bir mama tercih etmek daha yararlı olacaktır. İlk olarak kedi maması seçimi yapılırken kedinin kilo gibi durumlarına da dikkat edilmelidir.

 

Birçok kedi maması protein içeriklidir. Fakat aşırı yağlı kedi maması seçimleri yapıldığı taktirde kedinin daha fazla yağ oluşmasına neden olacaktır. Aksi taktirde daha fazla sağlık sorunları ortaya çıkacaktır. Kedi maması seçimleri yapılırken kedinin yaşına göre seçimlerin yapılması daha yararlıdır. Her yaşa özel kedi maması bulunmaktadır. Kedi maması seçimlerinden sonra alışkanlık haline getirmesi ve mamaya alışması gerekmektedir. Kediler mamaya alışmadığı sürece isteksizliğe ve kusmasına neden olur. Bunların hepsi göz önüne alınarak, kedi maması seçimleri en iyi şekilde ve kaliteli mamalarla yapılmalıdır.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here