İşte dikkat edilmesi gerekenler!

 

Kediler tamamen damak tadına sahip, iyi ya da kötü kedi maması ayrımını yapabilen canlılardır. Durum böyle olunca ve minik dostlarımızın sağlıklı olması da önemli olduğu için bazı noktalara değinelim istedik.

 

Bu besin maddeleri kesinlikle olmamalı

 

– Tuz oranı yüksek olan mamalar kesinlikle alınmamalıdır. Çünkü fazla tuz oranı, karaciğer ve böbrek hastalıklarına neden olabiliyor.

– Tahıl oranı fazla olan ve kalitesiz tahıllardan üretilen bir kedi maması tüy dökülmesini oldukça fazlalaştırıyor. Sanırım kimse tüm gününü tüy temizliğine ayırmak istemez.

– Katkı maddeleri fazla olan ve renklendirici barındıran, kimyasallar açısından sengin olan bir kedi maması hızla uzaklaşılması gereken türdedir. Çünkü oranlar ile hatalı kullanım söz konusu olur ise zehirlenmeler yaşanabilir, bu da hiç istenmeyecek bir durumdur.

– Kalitesiz mamalar daha fazla kristal içerir. Kristalin fazla olması demek; idrarın kanlı olması, kusma ve damar tıkanıklarına kadar gidebilecek sorunların yaşanabilmesi anlamına gelmektedir.

– Selüloz oranı düşük olmalıdır. Çünkü kedilerin sindirim sistemi selülozu sindiremediği için rahatsızlık veriyor.

– Kedi maması seçerken GDO olmamasına da dikkat etmek gerekiyor. Bu maddenin de sağlığa olan olumsuz etkisinden sıkça bahsedilmektedir.

 

Kedi mamasında olması gereken besinler

 

– Vitaminler ve mineraller, proteinler açısından gerekli olan dengeli dağılıma sahip olmalıdır. Özellikle Taurin mutlaka kedi maması içerisinde bulunmalıdır. Bu madde kediler için önemlidir. Taurin kedilerin üreme sistemlerine destek olan bir maddedir.

– Kaliteli tahıllardan üretilmeli ya da tahıl oranı düşük olmalı. Bu şekilde tüylerinin sağlığı da korunmuş olur.

– Et oranının fazla olmasına ve kaynağının belli olmasına dikkat edilmelidir. Et türevleri ya da benzeri gibi ucu açık ifadelere yer verilen mamalar tercih edilmemeli.

– Mümkün olduğunca tavuklu olmayan fakat balık oranı iyi olan mamalar tercih edilmelidir. Çünkü tavuklu mamalar eğer ki kediniz hassas ve alerjik bir bünyeye sahipse alerji yaşanma riskini fazlalaştırmaktadır. Balıklı olması ise tüylerinin parlaklığı için artı sağlamaktadır.

– Kediler iki aşamalı gelişim evresi geçirdikleri için bu dönemlere uygun olan kedi maması alınması gereklidir. Yaş, kilo ve cins özellikleri bazen mama seçiminde etken olabiliyor. Tabii ki özel bir mama kullanmak gerekiyorsa en sağlıklı bilgiyi veterineriniz verecektir.

Kaynak: www.mamasepeti.com

TEILEN
Önceki İçerikKedi Maması
Sonraki İçerikKedi Mamasının Önemi Nedir?

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here