Kedi maması, kedilerin günlük almaları gereken besin değerlerine göre üretilmiştir. İçerisinde tamamen kedilere uygun besinler vardır. Kedi maması, kuru ve yaş mama olarak ikiye ayrılır. Kuru mama, kediler için sürekli bir besin kaynağıdır. Yaş mama ise haftada birkaç kez verilmesi uygun görülen diğer bir mama türüdür.

 

Neden Kedi Maması Kullanmalıyız?

 

Dışarıdan aldığımız et ve süt ürünleri insanların vücut yapılarına göre üretilen besinlerdir. Bu et ve süt ürünlerinde kediler için zararlı olabilecek yağ ve tuz çeşitleri vardır. Ancak kedi mamaları tamamen kedilerin doğası baz alınarak üretilir. İçerisinde kedilerin fizyolojik yapısına zarar verebilecek maddeler yoktur. Günlük alınması gereken besin değerleri kedi mamalarının içinde mevcuttur. Ayrıca kedi mamaları maddi açıdan da daha uygundur. Bir kedi için alınan bir kiloluk kedi maması haftalarca yetmektedir.

 

Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Kedilerin sağlıklarının iyi olması, tüylerinin parlak olması, diş yapılarının sağlıklı olması yedikleri mamayla ilgilidir. Her kedinin yemesi gereken mama kendine özgüdür. Kedi maması seçiminde en büyük görev kedi sahiplerine düşer. Çünkü evcil hayvanlarının hareketlerini en yakından gözleyen sahipleridir. Piyasada kedilerin yaşına ve sağlık durumlarına göre birçok mama çeşidi bulunmaktadır. Bir veteriner hekime danışarak da kullanmanız gereken kedi maması hakkında fikir edinebilirsiniz.

 

Kediler Kedi Mamasına Nasıl Alıştırılır?

 

Bazı kediler kedi mamasına hemen alışırken bazıları reddetmektedir. Bunun sebebi seçtiğiniz kedi mamasını kedinizin beğenmemiş olması veya dişleri tam olarak gelişmediğinden yemekte zorluk çekmiş olması olabilir. Piyasada balıklı, tavuklu, ördekli gibi birçok çeşit kedi maması vardır. Kedi maması seçerken kedinizin sevdiği yiyecekleri göz önünde bulundurmalısınız. Henüz diş gelişimini tamamlamamış olan bir kediniz varsa küçük taneli kedi mamalarını su ve süt içerisinde biraz yumuşatarak verebilirsiniz.

 

Kedimize Ne Zamandan İtibaren Kedi Maması Vermeliyiz?

 

Eğer yavru kediniz anne sütüyle besleniyorsa sütten kesildikten sonra yavru kedi maması vermeye başlayabilirsiniz. Yavru kedinizi normal süt ile besliyorsanız yaklaşık 1 aylıkken yavru kedi mamasına alıştırabilirsiniz.

 

Günlük Ne Kadar Kedi Maması Vermeliyiz?

 

Her kedinin günlük alması gereken besin miktarı birbirinden farklıdır. Kilosu fazla olan bir kedi günlük az miktar mama tüketmeliyken yavru bir kedi gelişimi açısından daha fazla miktar mama tüketmelidir. Kedi maması paketlerinin arkasında kedinin yaşına ve kilosuna göre vermeniz gereken günlük kedi maması miktarı yazmaktadır.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here