Kedilerin aşırı kilo alması ve kedilerin daha sağlıklı olması çok önemlidir. Bu nedenle kedi maması seçimleri oldukça hassas bir konu halini almaktadır. Fakat yanlış alınan kedi maması birçok sorunları beraberinde getirebilmektedir. Bu nedenden dolayı kedi maması seçimlerinin dikkatli ve kaliteli bir şekilde yapılması kedinin sağlık açısından daha yararlı olmaktadır. Kedi mamalarında pek çok düşük kalitesi olan besinlerin insanlardan daha çok kediler mamasının nasıl olduğunu algılamaktadır.

 

Bu nedenlerden dolayı kedi maması seçimlerinin daha yararlı olacak bir şekilde yapılması gerekmektedir. Kedilerin mideleri çok hassas ve kilo almaya meyilli hayvanlardan olmaktadır. Kalitesi olmayan bir mamanın kedinin mide bozukluklarına ve birçok yağların oluşmasına sebepler olacaktır. Kedi maması seçimlerinde mutlaka içindeki ürünlere ve nasıl yapıldığına bakılması gerekmektedir.

 

İnsanlar mamanın bozuk olup olmadığını anlamasa bile en iyi şekilde kediler anlayacaktır. Bu nedenden dolayı kediye mama verilirken kaliteli olup olmadığını ne kadar yediğine kontrol edilmelidir. En iyi şekilde kedinin hareketlerinden anlamanız daha kolay olacaktır.

 

Hangi Kedilere Nasıl Kedi Maması Verilmelidir?

 

Kediler gün boyunca enerjisiz ve sürekli özelliklerinden dolayı uyudukları için çok fazla yağ depolamaya neden olmaktadır. Özellikle evde beslenilen kedilerin yemekleri daha sağlıklı ve daha titiz davranılması çok hassas bir konudur. Bu nedenle kedi maması tercihlerinin dikkate alınması göz önünde tutulmalıdır. Bunun yanı sıra, kedilerinde verildiği mamanın beğenmesi gerekmektedir. Kedi mamayı beğenmediği takdirde yememesine ve kusmasına neden olacaktır.

 

Bunlara göz önünde alınarak çok fazla yağ içermeyen ve katkı maddesi olmayan kedi mamaları tercih edilmelidir. Ancak kedilerin aşırı zayıflama sorunu var ise, daha yüksek enerji içeren kedi mamaları verilmelidir. Ancak kedi her alanda mama yemiyor ve huzursuz oluyor ise mutlaka sessiz bir ortamda maması verilmesi daha yararlı olacaktır.

 

Kedilerin aşırı zayıflamasının önüne geçebilmek için ve kedilerin iştahını açmak için kuru mamalarının üstüne yaş mama karıştırarak verilmesi bu şekilde kedinin iştahı ve enerjisi yerine gelecektir. Bunun yanı sıra kedilerin aşırı kilo almamasının önüne geçebilmek için kedi mamasını düzenli olarak verilmesi ve saat belirlenerek verilmesi kediler için daha faydalı olacaktır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here