Kediler çoğu insan tarafından sevilen canlılardır. Bu nedenle evcil hayvan sahiplenmek isteyen çoğu kişi kedilere yönelmektedir. Kedilerin bakımı oldukça zor ve dikkat isteyen bir iştir. Kumundan mamasına kadar birçok malzeme dikkatle seçilmeli ve en güvenilir petshop’lardan satın alınmalıdır. Kedi maması seçimi oldukça kafa karıştırıcı bir işlemdir. Her kedi her mamayı yememektedir. Bu sebeple çoğu kişi doğru kedi mamasını nasıl seçeceğini bilememektedir. Kedi maması seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır.

 

Bunlara dikkat edilmesi kedinin sağlı açısından oldukça önemlidir. Bunlardan ilki mamanın içeriğidir. Kedi mamasının içeriği dikkatle incelenmelidir. İçeriğinde et bulunan kedi mamaları, çok daha besleyici ve kaliteli mamalardan olmaktadır. Doğru kedi maması seçiminde dikkat edilmesi gereken ikinci nokta ise mamanın içerdiği vitamin ve mineral miktarıdır. Kedi mamalarının çoğu kedinin günlük ihtiyacını karşılayacak vitaminleri içermemektedir. Bu sebeple etiketler iyice okunmalı ve ona göre bir tercih yapılmalıdır. Yüksek kalsiyum oranı içeren mamalar kedilere zarar verebilmektedir. Bu noktada bir veterinere veya petshop’a danışılmalı ve en doğru kedi maması satın alınmalıdır. Kedi maması seçiminde sadece mamanın içeriği değil kedinin durumu da önemlidir. Her yaştan kediye uygun kedi maması satılmaktadır. Kedinin yaşı da dikkate alınarak mama seçimi yapılmalıdır.

 

Kedi maması içerisinde bulunmaması gereken maddeler

 

Ucuz kedi mamaları çoğu zaman kediler için zararlı olabilecek maddeler içermektedir. Bu nedenle son derece dikkatli olunmalı ve en güvenilir mama satın alınmalıdır. Kedi mamalarının içerisinde bulunmaması gereken bazı maddeler vardır. Bu maddeler çoğu kedide alerji yapabilen maddelerdir. Bu maddelerin başında mısır, soya filizi ve buğday gelmektedir. Satın alınacak kedi maması bu maddeleri içeriyor ise kesinlikle satın alınmamalıdır. Bu tarz maddeler her kedide alerji yapmasa bile çoğunda yaptığından riske girilmemesi gerekmektedir.

 

Kedi maması fiyatları ne kadardır?

 

Kedi maması fiyatları mamanın kilosuna ve içeriğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Et veya tavuk içeren mamaların fiyatları biraz daha fazla olmaktadır. Ortalama kalitede 3 kiloluk bir kedi maması 50 ile 100 tl arasında değişiklik göstermektedir. Bu fiyatlar markadan markaya farklılaşmaktadır.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here