Evde kedi beslemek kolay gözükse de birçok konuda önem verilmesi gerektiğini unutmamak gerek. Evde kedi besleyenlerin veya beslemeye karar verenler için kedi bakımı hakkında en çok dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi de kedi maması seçimidir. Herkes evcil dostunun daha uzun yıllar sağlıklı yaşamasını ister. Bunu sağlamanın en iyi yollarından bir tanesi kaliteli ve doğal olan kedi mamasıdır.

Birçok kişi kedi maması konusunda nasıl seçim yapacağı konusunda bilgi sahibi değildir. Bu konu hakkında kedi maması tercihini yapabilmek için kedinizin özellikleri mama tercihinde yardımcı olmaktadır. Evcil dostumuzun özelliklerini inceleyerek ona en uygun ve kaliteli mama seçimini yapabiliriz.

Kedi dostlarımızda bizler gibi abur cuburu çok fazlasıyla sevmektedir. Kedinize verdiğiniz mamayı eliniz ile test edebilir ve yağ oranını ölçümleyebilirsiniz. Eliniz ile vereceğiniz kedi maması elinizde ne kadar yağ bırakıyorsa o kadar fazla yağ içeriyor anlamına gelir. Bazı mama üreticilerin kedilerin daha fazla ve severek yemeleri için mama üretiminden sonra fazlasıyla yağ püskürttüğünü de belirtmek gerekir.

Birçok kedi sahibi kişiler kuru mama yedirmezler ve çiğ et tercih edebilirler. Bunlardan farklı olan bir diğer kitle ise mama da hiç bitkisel içerik bulundurmayan mamaları tercih etmektedir. Bu yazımızda kediniz için en doğru ve sağlıklı yaşaması için kedi maması seçimi kriterlerinden bahsedeceğiz.

  1. Kedinizin yaşı

Kedi maması seçiminde öncelik olarak ilk önemli faktör kedinizin yaşıdır. Yavru ve yetişkin kediler için farklı mamalar üretilmekte ve tercih edilmektedir. Bu mamalar arasında yağ ve protein oranı farklılık gösterdiğinden önemli unsurdur.

  1. Kedinizin kilosu

Eğer kediniz fazla kilolu ve hareketsizse özel olarak üretilen mamaları tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır. Bu tarz üretilen mamaların yağ ve lif oranları diğer yetişkin mamalarına göre daha farklı üretilmektedir. Ayrıca kalorileri daha düşük olarak sunulmaktadır.

  1. Kedinizin cinsiyet ve kısırlık durumu

Kedinizin cinsiyeti ve kısırlık durumu mama seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Kedinizin kısır olması durumunda kilo alma olasılığı daha yüksektir. Buna engel olabilmeniz açısından kedinizin beslenme düzenini ve alışkanlıklarını değiştirmeniz gerekebilir. Kısırlaştırılmış kediler içinde özel olarak kedi maması üretilmektedir.

  1. Kedinizin cinsi

Kedilerinizin cinsi ile ilgili en önemli faktör tüylerin uzunluklarıdır. Tüyleri uzun olan kediler kendilerini temizlerken daha fazla tüy yutabilirler ve bu tüyler sindirim sisteminde problemler yaratabilir. Bunun için uzun tüylü kediler için genellikle içerisinde malt olan kedi maması tercih edilmesi doğrudur.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here