Kediler en yakın dostumuzdur belki de yoldaşımızdır. Kendi sağlığımıza verdiğimiz özen kadar onların sağlığına da o özeni vermeye çalışırız. Kedilerimizin aşılarını düzenli yaptırır, temiz olması için düzenli yıkarız ve iyi beslenmesi için de en iyi mama almaya çalışırız. Peki, sadık dostlarımız için mama seçerken nelere dikkat etmeliyiz bunu hiç düşündünüz mü?

 

Kediler için En İdeal Mamalar Hangileridir?

 

           Kedi maması seçerken öncelikle yaşına, günlük tüketmesi gereken besin miktarına, hamilelik ve emzirme durumuna, fizyolojik özelliklerine göre seçim yapılması çok önemlidir. Bu gibi durumlar ayrıt edilerek alınan mamalar, onların sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlar ve mutlu oyunlar oynamasına yardım eder. Kedilerin ihtiyaç duydukları besin miktarını karşılamak onların sağlıklı beslenmeleri açısından çok önemlidir.            Kedi maması seçerken ambalajlarından nasıl bir mama olduğunu öğrenebilirsiniz. Kedilerin günlük ihtiyaçları birbirlerinden farklı olduğu için öncelikle kedilerinizin neyi ne kadar yemesi gerektiği bilinmesi çok önemlidir. “AAFCO” ibaresi bulunan kedi maması standartlara uygun şartlarda üretilmiş ve sağlıklı mamalar olarak belirtilmiştir.

 

Mama seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise üretim tarihi ile son tüketim tarihidir. Kuru mama ya da yaş maya alırken tarihi geçmiş mamalar sağlık açısından oldukça risklidir. Ayrıca kedi maması hakkında detaylı bilgileri veterinerinizden de alabilirsiniz.

 

 Kuru Mama Mı, Yoksa Yaş Mama Mı?

 

           Kedi maması seçiminde en çok kafaya takılan sorulardan birisidir aslında kuru mama mı, yoksa yaş mama mı? diye, kuru mama bisküvi tarzında tanecikli yapıdadır. Muhafaza etmek ve kullanım ömrü açısından da oldukça uygundur. Serin ve kuru yerde saklandığı sürece kolay kolay bozulmaz. Kilo ile satıldığından dolayı da oldukça maliyetlidir. Yaş mamalar ise tüketim ve enzim açısından kuru mamaya göre daha kolaydır ve ıslak olduğundan dolayı çabuk sindirilir.

 

Besin içeriği bakımından kuru mamaya göre tam destek sağlar. Fakat çok çabuk bozulmakta ve maliyet açısından da oldukça pahalıdır. Kedilere kuru ya da yaş mama aynı oranlarda verildiği sürece hiçbir zararı bulunmamaktadır. Kedilerin ihtiyaç duyduğu besinler her ikisinde de mevcut olduğu için onların en çok sevdiği mama türüne göre verilmesi en doğru seçimdir.

 

 Her Yaşa Uygun Mamalar

 

Mama seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de yaşa uygun olmasıdır. Kedi mamaları; yaşlı mamaları, yetişkin mamaları ve yavru mamalar olmak üzere 3 farklı şekilde üretilir. Yavru mamaların besin değerleri yavruların gelişebilmesi için çok enerjiye ihtiyaç duyduklarından dolayı besin değerleri diğerlerin göre biraz daha yüksektir.

 

Yavru mamaların içinde yağ ve protein oranları çok fazladır. Yetişkin mamalar ise kedilerin sağlıklı ve dinç bir vücuda sahip olmaları için ekstra vitaminler ve mineraller içerir. Yaşlı mamalar ise az enerjiye ihtiyaç duyan kediler için üretilmiştir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here