Birçok kedilerin özelliklerin arasında hareketsizlik ve tüm gün uyuma potansiyelleri vardır. Bu nedenden dolayı tüm gün hareketsiz kalmalarından dolayı aşırı kilo ve yap depolama gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Bunun yanında yağ depolayarak ve aşırı kilo almalarından dolayı pek çok hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Bu sebeplerden dolayı kilolu kedilerin dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi ise kedi maması seçimlerinin dikkatli olmalarıdır. Kilosu olan kedilerin mama tercihleri mutlaka dikkatli yapılması gereken hassas konulardan bir tanesi olmaktadır.

 

Hareketsiz kediler için üretilen kedi maması mevcuttur. Bu aşırı kilolu olan kediler için yapılan kedi mamaları olmaktadır. Kedi mamasının içerisinde daha az yağ ve daha az enerji içermesinden dolayı kilolu kediler için daha yararlı olmaktadır. Bu sayede aşırı kilonun önüne geçmesine ve daha sağlıklı olmasında önemli rol oynamaktadır.

 

Özellikle ev kedilerinin kedi maması seçimlerinin dikkatli ve hassas bir şekilde yapılması gerekmektedir. Kedilere ev yemekleri verildiği takdirde alışmasına ve daha çok kilo almasına yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra, kedi mamalarının üzerinde yazılan miktara göre hareket edilmesi daha yararlı olacaktır. Kedilere sürekli kedi maması vermek ve düzensiz bir şekilde beslemek kediler için daha sağlıksız olmasına yol açacaktır. Bu nedenlerden dolayı göz önüne alınarak kedi mama paketlerinin üzerinde yazılan miktarına göre verilmelidir.

 

Kedilere Nasıl Mama Verilmelidir?

 

Birçok kediler farklı bir şekilde beslenme alışkanlıkları olmaktadır. Pek çok kediler yemek konusunda çok seçici ve zor tercih etmektedir. Bu nedenden kedilere her yemeği vermek ve tattırmak onlar için yararlı olmamaktadır. Kedilere kendi kedi mamaları verilmesi daha yararlı olacaktır. Fakat birçok kedilerin mama alışkanlığı olmamaktadır.

 

Bu sebepten dolayı kediye mama alıştırabilmek için ilk yapılması gereken işlemlerden bir tanesi ise kedi mamasının üzerine az miktarda yaş mama kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu sayede kedilerin daha beğenmesine yardımcı olacaktır. Fakat kedi mamasını yememesi halinde endişe etmenize gerek yoktur. Kedinin mamaya alışma süreci olduğundan dolayı, bir zaman sonra kendi kedi mamasına alışacaktır. Farklı markalar deneyerek kedinizin sevdiği mamayı bularak daha iyi alışmasını sağlayabilirsiniz.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here