Kedi bakımı ilk bakışta kolay gibi gözükse de aslında bir o kadarda özen ve dikkat gösterilmesi gereken bir konudur. Bir kedi sahibi kedisini uzun süre sağlıklı tutmak istiyorsa özellikle bunu sağlamanın en iyi yöntemi beslenmesine dikkat etmesidir. Bu da kedi sahiplerinin kedi maması seçimine dikkat etmeleri gerektiğinin göstergesidir.

Piyasada bulunan çok sayıdaki kedi maması, kedimize mama seçerken kafa karıştırıcı olabiliyor ve bu durumda seçim yapmamızı oldukça güç bir hale getirebiliyor.

 

Kedime mama seçerken nelere dikkat etmeliyim?

 

Kedi sahipleri kedilerine mama seçerken kedilerinin bazı özellikleri göz önünde bulundurmalıdır. Kedi sahiplerinin, kedi maması seçiminde kedilerinin yaşını, kilosunu, cinsini, kedilerinin cinsiyetini ve kısırlık durumunu göz önünde bulundurmaları gerekir.

 

Cins faktörü

 

Birçok kedi ırkı için özel mama üretilmektedir. Kedi sahiplerinin kedilerinin ırkına (cinsine) özel olarak üretilen mamaları tercih etmesinde fayda vardır.

 

Cinsiyet faktörü

 

Mama seçiminde etkili olan cinsiyet faktöründe ise kedi kısırlaştırıldıktan sonra beslenme daha büyük bir önem arz eder. Çünkü kısırlaştırılan kediler kilo alma eğilimi gösterirler. Bu nedenle kedi sahipleri kedilerinin beslenme alışkanlıklarını değiştirmek zorunda kalabilir. Piyasada kısırlaştırılmış kediler için uygun mamaları bulmak mümkün.

 

Kilo faktörü

 

Mama seçiminde etkili olan bir diğer faktörde kedinin kilosudur. Kedinin kilo alması faaliyet durumuna ve hareketliliğe bağlıdır. Hareketsizlik eylemi gösteren bir kedi kilo almaya yatkın bir kedidir. Eğer kediniz hareketsizse ve aşırı kilolarıyla başı dertteyse yağ ve lif oranları diğer kedi mamalarına göre değişiklik gösteren düşük kalorili mamaları tercih etmelisiniz.

 

Yaş faktörü

 

Kedinize mama seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli faktör ise kedinizin yaşıdır. Kedi mamaları kedilerin yaşlarına göre üretilir ve yaşa göre üretilen bu mamalar yağ ve protein bakımından farklılık gösterir. Eğer bir yavru kedi sahibiyseniz üzerinde çocuk anlamına gelen “junior” ifadesi bulunan kedi maması paketini tercih etmeniz gerekiyor demektir. Eğer yetişkin bir kedi sahibiyseniz almanız gereken paketin üzerinde yetişkin anlamına “adult ” ifadesi bulunmalıdır. Bir kedi sahibinin bilmesi gereken konulardan biride kedilerin insanlar gibi abur cubura düşkün olduğudur. Eğer kediniz abur cubur yiyerek beslenmeye alışırsa onu sağlıklı bir beslenme yöntemine yönlendirme konusunda oldukça zorlanırsınız.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here