Evlerimizde beslediğimiz küçük dostlarımız her zaman yanımızda ve karşılıksız olarak bize sevgi gösterirler. Bu dostlarımıza sevgi vermenin yanı sıra sağlıklarına da dikkat etmemiz gerekir. Kendi yediklerimiz konusunda ne kadar hassassak, kedilerimizin yedikleri konusunda da o kadar hassas olmamız gereklidir. Çünkü kedilerin bünyeleri çok hassastır ve her kedi maması her türde kedi için uygun olmayabilir.

 

 

 

Hangi Kedi Mamasını Seçmelisiniz?

 

Eğer evinizde kedi besliyorsanız ve kedi maması seçimi konusunda zorlanıyorsanız telaşlanmayın. Detaylı olarak bu konuyu inceledikten sonra, hangi kedi mamasını almanız gerektiğine kolayca karar verebileceksiniz. Evinizde yavru bir kediniz varsa, özellikle yavru kediler için üretilmiş bir kedi maması almanız gereklidir. Çünkü yavru kedilerin bünyeleri her kedi mamasını kaldıramaz. Yavru kedilerin mamalarında protein daha yüksektir ve besleyicilik bakımından zengindir.

 

Ancak yavru kedinize yavru kedi maması yerine yetişkin kedi maması verirseniz, alerjilere davetiye çıkarmış olursunuz. Genç yaşlarda bir kediniz var ise, kedinizin damak zevkine uygun bir mama kullanabilirsiniz. Hassas bünyesi olan bir kedi ise, alerjik bünyelere uygun yetişkin kedi mamalarından kullanabilirsiniz.

 

Yetişkin kedi mamaları da çeşitlidir. Örneğin kediniz uzun tüylü bi kediyse; tüy sağlığını kontrol altında tutan özel bir kedi maması ya da hareketsiz bir kedi ise yağ oranı azaltılmış bir kedi maması kullanmalısınız. Bunun yanı sıra kedi maması içeriğinde “malt” olan markaları seçerseniz, kedinizin kendini temizlediği esnada yuttuğu tüylerini kusması yerine dışkı yoluyla atmasına yardımcı olursunuz; hem de kedinizin yuttuğu tüyler bağırsaklarında toplanıp hastalanmasına yol açmaz.

 

 

Peki, kediniz hasta ise hangi kedi maması kullanılmalı?

 

Evinizde size eşlik den dostunuzun bir sağlık problemi varsa, ona uygun bir mama almanız gereklidir. Örneğin solunum problemi olan ya da idrar sorunu olan kediler için ayrı mamalar üretilmektedir. Ancak lütfen mama alırken ucuz mama almayın. Aldığınız mamanın mutlaka premium mama olmasına dikkat edin.

 

Çünkü ucuz diye aldığınız kedi maması, sonradan kedinizin hastalanmasına yol açar ve çok daha büyük masraflarla karşı karşıya kalabilirsiniz ve dostunuzun sağlığıyla oynamış olursunuz. Son olarak, eğer dostunuz kısırlaştırılmış ise, mutlaka sterilize kedi maması kullanmaya dikkat edin. Kısır kedilerde böbrek rahatsızlıkları ve idrar yolları tıkanıklığı çok sık görüldüğünden, özel mamalarla beslenmeleri gereklidir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here