Kedi evde hayvan beslemek isteyen insanların ilk tercihlerinden bir tanesidir. Bunun sebebi de kedi bakımının ilk bakışta oldukça kolay gözükmesidir. Ancak her şey ilk bakışta göründüğü gibi olmayabilir. Kedi bakımı da bunlardan bir tanesidir. Özellikle kedinizin beslenme alışkanlığı bakımı açısından büyük önem arz etmektedir. Kediler de insanlar gibi abur cubura düşkün canlılardır ve abur cubura alışmış bir kediye düzenli beslenme alışkanlığı kazandırmak oldukça zordur. Buda kedi beslenmesinin önemini bir kat daha arttıran bir durum. Kedinizin sağlıklı bir yaşam sürmesini arzu ediyorsanız beslenmesine dikkat edecek ve kedi maması seçimine özen göstereceksiniz.

 

Kedime mama seçerken hangi özelliklere dikkat etmeliyim?

 

Piyasada bilindiği üzere birçok kedi maması mevcut. Biz bu kedi mamaları içinden kedimize uygun olanını seçmek zorundayız. Bir kedi sahibi kedisine, kedi maması seçerken kedilerinin yaşını, kilosunu, cinsini, cinsiyetini ve kedilerinin kısırlık durumunu göz önünde bulundurmak zorundadır. Bu dört madde kedilerin fizyolojik durumuyla alakalıdır ve sağlıklı bir hayat sürmeleri açısından oldukça önemlidir.

 

Kediler için ideal mamanın özellikleri nelerdir?

 

Kediniz için ideal mamayı ararken içindekilere dikkat etmenizde fayda var. Karbonhidrat oranı yüksek olan mamalardan uzak durmalısınız. Yüksek karbonhidratlı mamalar kedinizin aşırı şişmanlamasına neden olabilir. Bu hareket alanı az olan ya da hareket etmeyi sevmeyen kediler için obezite problemi doğurabilir. Yüksek proteinli, yüksek mineralli ve yüksek vitaminli mamaları tercih etmeliyiz. Mamalardaki tuz oranı da göz ardı edilmemeli. Yüksek tuz oranı olan mamalar böbrek rahatsızlıklarına neden olabiliyor. Ayrıca kediler yağlı mamaları oldukça sever.

 

Bu insanlar gibi abur cuburu sevmelerinden kaynaklanan bir durumdur. Ancak yağlı mamalardan da uzak durmak gerekiyor. Aşırı yağlı besin tüketmek insana nasıl zararlı ise ve sağlık problemlerine neden oluyorsa aynı durum kedilerimiz içinde geçerli. Aşırı yağlı mamalar kedilerimizde obezite problemine yol açabiliyor. Kedinize aldığınız mamaların üzerinde AAFCO ve FEDIAF onaylı ve complate&balanced etiketi bulunmasını tercih etmelisiniz. AAFCO ibaresi Amerikan menşeli ürünleri ifade ederken FEDIAF Avrupa menşeli ürünleri ifade eder.

 

En çok tercih edilen kedi mamaları nelerdir?

 

Genelde kedi sahipleri tarafından en çok tercih edilen kedi mamaları Farmına, Royal Canin, Hill’s, Proplan ve Snabelle markalarıdır.

Kaynak: www.mamasepeti.com

 

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here