Kediler yüzyıllardır insanlara eşlik eden hayvanlar. Kedi bakımı, kedi maması ve kedinin temizliği eve bir kedi almadan önce ilk düşünülen konular. Bir süre sonra insanın canı ciğeri olan hayvanların elbette en güzel mamayı yemesini en güzel yerde yatmasını bütün ev hayvanı sahipleri ister. Ancak doğru mama seçimi nasıl olmalıdır? Mama alırken nelere dikkat edilir?

 

  1. Lifli mamalar

 

Aldığımız mamaların içerik kısmını dikkatlice okumalıyız ve içinde neler olduğunu öğrenmeliyiz. İçindekileri öğrenmemiz sadece faydalı nelerin olduğunu öğrenmek için değil, çoğu kedi mamasında kedinize çok zarar verecek maddeler var. Örnek olarak BHT, etoksikuin, propil veya BHA gibi koruyucular. Bunlardan kaçınmalıyız. Ek olarak, şeker. Şeker de kedimize zarar verecek içerikler arasında. Bunun yerine lifli mamaları tercih etmeliyiz.

 

  1. Kapalı kutu

 

Her petshopta açık kedi maması vardır. Bunlar daha büyük ve uygun fiyatlı ürünlerin açılıp birleştirilerek parça parça satılan halleridir. Bu tür mamaların hem saklama koşulları uygun değildir hem de içinde neler olduğunu asla bilemezsiniz. Bunlardan uzak durun.

 

  1. Fiyat

 

Fiyatı çok uygun olduğu için zararlı ürünler almayın. Kedinizin ete de ihtiyacı var. Et oranı yüksek kedi maması seçmeye gayret edin. İlla en pahalı mamaları almanıza gerek yok ama en ucuz olanlara da kaçmayın. İçinde neler olduğuna dikkat edin.

 

  1. Kedinizin kumunu düzenli olarak kontrol edin

 

Hangi mamayı seçerseniz seçin düzenli periyotlarda kedinizin kumunu, dışkısını kontrol edin. Tüm okuduklarınıza uymanıza rağmen aldığınız kedi maması sizin kediniz için doğru tercih olmayabilir, alerjisi olabilir. Bu gibi durumlarda mamanızı hemen değiştirin.

 

  1. Ph değeri

 

Kedi mamasının ph değeri kedinizin böbreklerinin durumu ile doğru orantılıdır. Bu yüzden ph değerlerine dikkat ederek mama seçin. Ph dengesi bozuk olan mamalar kedilerin böbreklerinde ciddi problemlere sebep olabilir.

 

  1. Konserve ve kuru mamalar

 

Konserve gıdanın mı kuru gıdanın mı kedilere daha iyi olduğu tartışması sürüp gidiyor. Ancak uzman veterinerler kedilerin her iki besinden de almasını söylüyor. Kuru gıdalar kedilerin daha özgür yemek yemesini sağlarken, konserve gıdalarda aynı zamanda su ihtiyacını karşılıyor.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here