Kedi dostlarımızın beslenmeleri onların hayatı için çok önemli olması ile birlikte bizim içinde çok önemlidir. Evcil kedimizin sağlığına dikkat ederek daha uzun yıllarca birlikte yaşamamız için kedi maması konusunda titiz davranmamız gerekiyor. Bu yüzden beslenme konusunda maksimum seviyede özen ve ilgi göstermemiz gerekiyor bununla birlikte nelerin içerdiğini, nelerin zararlı ve yararlı olduğunu mutlaka iyi bilmemiz gerekiyor.

Pahalı kedi maması kaliteli değildir!

Birçok kişi pahalı olan mamaların iyi ve kaliteli olduğunu düşünerek tercih ederler. Mutlaka kedi maması seçimi yaparken içeriğine dikkat etmeli ve kediniz için hangisinin daha faydalı olduğunu ölçümlemeniz gerekiyor. Kedi maması çeşitlerine göre içerisinde bulunan besin çeşitleri ve miktarları da farklılık göstermektedir. Fakat kedi maması alırken ilk olarak dikkat etmemiz gereken temel besin maddeleridir. Sağlıklı ve faydalı olan bir kedi mamasında mutlaka kaynağı belirlenmiş olan etlerin bulunması gerekiyor.

Kaynak belirtilmemiş ürünlerden uzak durun!

Bu yüzden kedi mamaların üzerinde bulunan “Et ve yan ürünleri” gibi bilgi kaynağı belirtilmemiş olan mamalardan mutlaka uzak durulmalıdır. Bu şekilde üretilmiş olan kedi mamalarının kaliteli veya kalitesiz olduğunu anlamak çok zor. Hangi besinlerin ne kadar içerdiğini bilmeden alacağınız bu kedi mamaları sizin dostunuza zarar verecektir. Bunların yanı sıra, temel besinlerin dışında kedimizin ihtiyaç duyduğu kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi besinler de bulunmaktadır. Bu besin maddelerinin oranları genel olarak temel besin maddelerinin besin değerine göre belirlenmektedir.

Örnek olarak balık içerikli kedi maması fosfor desteği, diğer mamalara göre daha az miktardadır. Kedi mamasında bulunan toplam fosfor oranı 0,7 ile 1,1 aralığında ise en sağlıklı olanlarıdır. Fosfor oranı ile birlikte protein oranı da en çok dikkat etmemiz gereken besin kaynaklarındandır. Bu tür besin kaynaklarında ki oranları kedinizin yaşı, kilosu ve aktivite durumuna göre belirlemeniz gerekmektedir. Her kediye göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden kedi maması konusunda en kaliteli ve sağlıklı yiyeceği sunmak için kedinizi iyi tanımanız gerekmektedir.

Kedi maması içerisinde ki katkı maddelerine dikkat edin

Katkı ve koruyucu maddeler kedi mamalarının daha uzun süreli saklanabilmesi ve bozulmaması açısından katılmaktadır. Eğer ki kediniz için seçtiğiniz mamanız içerisinde BHA, BHT, propil gallat, equitoxin gibi maddeler bulunuyorsa bu mama içerisinde kimyasal maddelerin var olduğunun göstergesidir.

Doğal koruyucu olarak bilinen Tokoferol, rosemary extract gibi içeriklerde bulunmaktadır. Bunları tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here