İlk kedi maması üretimi 19. yüzyılın sonlarına rastlamaktadır. Kedi maması kullanımı ise 1950 ve sonrası yaygınlaşmaya başlamıştır. Kedi mamasını kısaca kedilerin beslenmesinde gerekli olan vitaminleri içeren ve onların doğal beslenmeleri ile doğru orantılı besinlerin bir takım işlemlerden geçirilerek ulaşımı ve dayanıklılığı daha elverişli hale getirilmiş gıdalar olarak tanımlayabiliriz.

 

Kedi Mamasının Ömrü Ne Kadardır?

 

Kedi mamaları ambalajlı bir haldeyken içerdikleri koruyuculara göre 2 veya 3 yıl bozulmadan taze kalabilirler. Ancak ambalajı açılan kedi maması en fazla 2 ay içerisinde tüketilmelidir. Kedilerin koku duyuları oldukça gelişkin olduğu için bizler fark edemesek bile kedi mamasının tazeliğini koruyup koruyamadığını hemen anlayacaklar ve büyük ihtimalle ömrünü tamamlamak üzere olan mamaları tüketmeyeceklerdir. Ancak bu konuda hassas davranılması önemle tavsiye edilir.

 

Ne Tür Kedi Mamaları Üretilmektedir?

 

Kedi mamaları farklı aromalarda, kedilerin yaş aralıklarına göre üretilmektedir. Günümüzde birçok çeşit aromada kedi maması mevcut iken bunlardan en yaygın olanları ciğerli, tavuklu, balıklı, sebzeli, kırmızı etli olanlarıdır. Ayrıca yurt dışında daha çok tüketilen vejetertan ve vegan özellikleri ile üretilen kedi mamaları bulmak da mümkündür. Kedi mamaları, kuru ve yaş mamalar olmak üzere paketlenerek ve konservelenerek raflardaki yerlerini alırlar. Yaş mamalarda aroma çeşitleri daha sınırlı iken kuru mamalarda daha fazla çeşide rastlamak mümkündür. Ayrıca obezite problemi yaşayan kediler için özel olarak hazırlanan diyet mamalar veya oldukça seçici davranan, iştahsız kediler için aroması daha yoğun olan mamalar da üretilmiştir.

 

Kedi Maması Seçiminde En Önemli Unsur Nedir?

 

Dikkat edilmesi gereken önemli unsur kedi mamasının içeriği olmalıdır. Ayrıca mamanın AAFCO (Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Derneği) onayına sahip olması da önemli detaylardan biridir. Mamanın içeriğinde “Taurin” maddesi bulunup bulunmadığı kontrol edilebilir. Sebebi ise bu maddenin kedilerin üreme sistemine katkıda bulunduğu gözlemlenmiş olmasıdır. Bunların yanı sıra kedi maması alırken sadece fiyat ve aroma odaklı yaklaşmak yerine kedi mamasının onu tüketecek kediye olan uyumluluğu dikkate alınmalıdır. Bazı mamalar belli başlı ırklar için uygunken, diğer ırklar için aynı durum söz konusu olmayabilir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here