Kedi maması içerisinde bulunan besinler kedilerimizin sağlıklı büyümesi ve mutlu bir şekilde yaşamasını sağlamaktadır. Sıraladığımız listede kedi maması konusunda en önemli içerikleri ve kedi sahiplerinin kesinlikle dikkat etmesini öneriyoruz.

  • Protein

Kediler, köpeklere göre daha fazla proteine ihtiyaç duymaktadır. Bu protein ihtiyaçlarını genellikle hayvan kaynaklı yiyeceklerden daha fazla alabilirler. Fakat kedilerimize kolay sindirilebilen hayvan kaynaklı proteinler yerine kalitesiz ürünler ile beslenmesi kronik böbrek yetmezliği gibi birçok rahatsızlığa yol açmaktadır. Kedilerimize sunacağımız kalitesiz proteinler sadece sindirim değil kilo vermesine, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi problemlere de neden olabiliyor.

  • Magnezyum

Kedilerimiz için en önemli besin kaynağı magnezyumdur. Fakat magnezyum fazla tüketilmesi durumunda ciddi hastalıklara neden olabilir. Aynı zamanda bununla birlikte halsizlik, felç, kalp krizi, solunum depresyonu ve ölüm gibi tehditlere yol açabilir. Kedi maması içerisinde fazla magnezyum barınması idrar keselerinde taş oluşumuna da neden olabiliyor.

  • Sodyum

Kedilerimiz için alacağımız mamalarda kan basıncını düzenleme, sinir uyarılarının iletilmesi, vücutta asit ve bazlar arasında ki dengeyi sağlıklı bir şekilde koruma gibi birçok konuda sodyum önemli bir yere sahiptir. Tabi her besin de olduğu gibi sodyumda da fazla tüketilmesi durumunda problemlere neden olmaktadır. Yol açacağı bazı sağlık problemleri kalp, böbrek ve sinir sistemidir. Bunun yanı sıra birçok rahatsızlığı da ilerletebilir bu yüzden kalp ve böbrek rahatsızlığı bulunan kedilerin sodyum tüketimlerinde mutlaka sahibi tarafından kontrol altında olup sürekli izlenmesi gerekir.

  • D vitamini

Kedi maması içerisinde D vitamini fazla olması durumunda kandaki kalsiyum seviyesi fazlalaşabilir. Bu durumda böbrekler, gastrointestinal sistem, sinir sistemi ve kardiyovasküler sistemi ile ilgili kedilerde olumsuz belirtilerde gözükmektedir. Bu yüzden kedi maması alırken mutlaka bu besin üzerinde de kedinize en uygun olanı seçmeniz kedinizin sağlığı için çok önemlidir.

  • Kalsiyum ve fosfor

Kemik yapısını olumsuz etkileyen besinlerin başında gelmektedir. Sadece kemikler değil fazla kullanımı sonucunda böbrek hastalığı bulunan kedilerde hastalığını tetiklediği görülmektedir. Bu yüzden bu besin alınırken tekrardan kedinizi kontrol altında tutmanız gerekiyor.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here