Neden Kedi Maması Tercih Edilmeli?

 

Kedigiller familyasında Felis Catus adıyla yer alan evcil kedilerimizi beslerken dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Kediler binlerce yıl önce doğal yaşamlarını terk ederek evcilleşmiş, insanlar ile yaşamaya ayak uydurmuşlardır. Bu sebepten beslenme alışkanlıklarında da önemli ölçüde bir değişim gerçekleşmiştir. Kediler etobur canlılar oldukları için metabolizmaları eti en etkin şekilde sindirecek şekilde gelişime uğramıştır ve bu sebepten bitkileri sindirmekte zorluk yaşarlar. Kediler, doğal ortamlarında avcılık yetenekleri ile beslenirken artık evcilleştikleri için onlar için özel üretilen kedi mamaları ile beslenmeye adapte olmuşlardır. Doğal ortamında benzer besinlerle beslenmeye alışık olan kedi için, sindirim sistemine tanıdık gelen ve gerekli vitaminleri içerisinde barındıran bir besin kaynağı ideal bir seçim olacaktır.

 

Kedi Maması Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Öncelikle kedilerin gelişim durumu göz önünde bulundurulmalıdır.0-12 aylık bir kedi henüz gelişim evresinde olarak kabul edildiği için içerik yönünden daha zengin mamalar tercih edilmeli ve kedinin gelişimine katkı sağlanmalıdır. Ancak 6 aylık bir kedi ergenliğe erişeceği için 6. aydan itibaren kedi maması miktarında değişiklikler yapılmalıdır. Yetişkin bir kedi için günlük kalori ihtiyacı ortalama 1000 olarak belirtilir. Ayrıca kedilerin beslenmelerinde mutlaka A-B-D-E vitaminleri bulunması gerekmektedir. Bu sebepten kedi maması seçimi yapılırken, mamanın içeriği dikkatlice okunmalı ve mamanın bu vitaminleri içerip içermediği kontrol edilmelidir.

 

Beslenme Aralığı Ne Şekilde Olmalıdır?

 

Yavru kediler için günde 2 kez, yetişkin kediler için günde bir kez besleme yapılması kabul görülen besleme aralığıdır. Yavru kedilerin diş yapısı henüz gelişme evresinde olduğu için kuru mama yerine ıslak mama tercih edilmesinde yarar vardır. Kuru mama ile beslenen kediler için ölçü kabından yararlanılması fayda sağlayacaktır. Böylece mamanın miktarı kolayca hesaplanabilir. Günümüzde birçok çeşit aroma içeren kedi maması bulmak mümkündür.

 

Kedilerin koku duyuları oldukça gelişmiş olduğu için kedi maması hususunda seçici davranabilir, aromalarına göre tercih yapabilirler. Bazı kediler sadece tavuklu mamayı tercih ederken, bazıları ise tüm aromaları ayırt etmeden tüketebilirler. Böyle durumlarda mama değiştirilmeli, kediler için en uygun mama bulunmalıdır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here