Evde ya da sokakta kedi besleyen hayvan severler kedi maması alırken, kedilerin etin tadını, kalitesini ve tazeliğini diğer hayvanlardan daha iyi algıladıkları gerçeğini göz önünde bulundurmalıdır. Beslediğiniz kedinin, manasını sevip sevmediğini yerken gösterdiği iştahlı ya da iştahsız tavırlarından anlayabilmek mümkündür.

 

Kedi Maması Seçimi

 

           Kedi maması seçimi kedinizin yaşına, kilosuna, cinsiyetine ve hatta ırkına göre yapılmalıdır. Yavru ve genç kediler için protein ve yağ oranı yüksek mamalar tercih edilmelidir. Yaşı ilerledikçe kedinizin için yağ oranı düşük protein yüklü kedi maması alınmalıdır. Kedi maması seçerken bir veterinere danışarak kedinizin için en uygun mamayı satın alabilirsiniz. Kendinize yeterli miktarda mama vermeniz gerekir. Aksi takdirde aşırı kilolu, hantal ve sağlıksız bir kediye sahip olabilirsiniz.

 

Kediler tek tip beslenmemelidir. Öte yandan kedileri ev yemekleri ile beslemekten mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Kuru ve yaş mama tercih ederek kedinizin doğru beslenmesini sağlayabilirsiniz.

 

Satın alacağınız kaliteli ve taze kedi maması ile kediniz sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam sürer. Bu nedenle açık olarak satılan, son tüketim tarihi belli olmayan mamalar tercih edilmemelidir. Bir mamanın güvenilirliği, paketinde AFCOO (Association of Amerikan Feeding Control Offices) ibaresinin olup olmadığına bakılarak anlaşılabilir.

 

Mama alırken organ ya da kemik artığından elde edilmiş ürünler satan markalar tercih edilmemelidir. İçerisinde mısır, mısır glüteni, buğday, soya, digest, kurutulmuş arpa gibi maddeler bulunan mamalar kedilerde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Mama seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise mama içeriğinde kullanılan etin açıkça belirtilmiş olmasıdır.

 

Bazı firmalar et yerine, gaga, toynak, ibik gibi hiçbir besleyici değeri olmayan hayvansal ürünlerden elde edilmiş mamalar üretmektedir.

 

Mamalardaki Koruyucu Kimyasallar Nelerdir?

 

Firmalar mamaların daha uzun ömürlü olmasını sağlamak amacıyla BHA,BHT gibi zehirli maddeler kullanmaktadırlar. İçerisinde bu tür zararlı koruyucu kimyasallar barındıran mama tüketen kedilerin kansere yakalanma riski oldukça yüksektir. Kedi maması seçerken ambalaj üzerinde yazılan içerik bilgileri okunmalıdır. Ambalajın açılmamış ve hava almamış olması gerekmektedir.

 

Sağlıklı Kediler için Mama Kalitesinin Önemi

 

Seçtiğiniz kedi maması kedinizin kolay sindirebileceği besin öğeleri içermelidir. Sindirim sorunu kedinizin mutsuz ve huysuz davranışlar sergilemesine neden olabilir.

 

Son olarak kedi maması mutlaka kedi kumundan uzak bir yere konulmalıdır. Oldukça temiz olan kediler tarafından bu durum hoş karşılanmamaktadır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here