Kedi kumu, evcil kedilerin tuvalet ihtiyacını karşılamak için kullanılan bir malzemedir. Yapısına ve kokusuna göre birçok çeşit kedi kumu bulunmaktadır. Kedinizin seveceği kedi kumu çeşidini bulmakta en önemli görev kedi sahibine düşüyor.

 

Kedi Kumu Türleri Nelerdir?

 

Piyasada doğal, kristal, bentonit ve diatomit çeşidi kumlar bulunmaktadır. Bunların kendi içerisinde hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Doğal kumlar içerisinde herhangi bir kimyasal madde içermeyen kum çeşididir. Bu yüzden içerisinde kokuyu hapseden bir madde bulundurmaz ve kedinizin tuvaleti kokar. Kristal kum, idrarı kolayca emdiğinden tercih edilir ancak içerisinde bulundurduğu tozların zararlı olduğu söylenmektedir. Bentonit kum, kolayca temizlenmesinden dolayı kedi sahipleri tarafından en çok tercih edilen kum çeşididir. Bentonit kumun topaklanma özelliği, kedilerin tuvaletlerinin kolayca temizlenmesini sağlar. Ayrıca içerisinde bulunan koku tanecikleri kötü kokuların yayılmasını da önler. Diatomit kum çeşidi de sıvıyı hapsetme bakımından oldukça iyidir. Fakat küçük taneli olması topaklanmayı önler ve tuvaletin temizlenmesini zorlaştırır. Ayrıca kedi patisinin altına küçük kum taneleri kolaylıkla yapışır.

 

Kedi Kumunu Neye Göre Seçmeliyiz?

 

Kedinizin seveceği kum çeşidini deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz. Kediniz eğer kum kabının dışına tuvaletini yapıyorsa bu, kum çeşidinden hoşlanmadığı anlamına gelir.

 

Kediler Kedi Kumuna Nasıl Alıştırılır?

 

Tuvalet kabını yaklaşık 7 cm’ye ulaşacak şekilde kedi kumuyla doldurmalısınız. Ardından kedinizi tuvalet kabının içine alarak patileriyle kazma hareketi yaptırmalısınız. Buna rağmen tuvaletini başka yere yapıyorsa dışkısından bir parça alıp tuvalet kabının içine koyabilirsiniz. Dışkısının kokusunu oradan alınca tuvaletini oraya yapacaktır.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here