Kediler temizliğine düşkündür

 

Kedilerin temizliğine düşkün olduğu herkes tarağından bilinir. Tüylerinin temizliği ve tuvalet ihtiyacını karşılarken alanın temiz olmasına dikkat etmeleri de bu konudaki hassasiyetlerinin başlıca belirtileridir.

 

Kedi kumu kullanırken nerelere dikkat edilmeli?

 

– Kedinizin tuvalet ihtiyacı için hazırlamış olduğunuz kabın içerisindeki kedi kumu her zaman 7 – 9 cm. yüksekliğinde olmalıdır.

– Düzenli olarak tuvalet kabının kontrolü ve içindeki atıkların temizlenmesi gereklidir. Aksi takdirde kabın içerisinde biriken pislikler yüzünden kokusunu alan ve kendisi için temiz bir bölge bulamayan kediniz tuvaletini yapmayacaktır.

– Tuvalet kabı içerisindeki topak haline gelen kedi kumu kürekle alındıktan sonra kesinlikle tuvalete atılmamalıdır. Çöpe veya ayrıca bir çöp kabına konularak toplanmalıdır.

– Tuvalet kabının her temizliğinden sonra mutlaka eksilen kedi kumu kabın içerisine konularak gerekli olan yükseklik sağlanmalıdır. Kediler kabın içerisine girerek kimi zaman eşelemeyi severler.

​​​​​​​- Kedi kumunun düzenli temizlenmesinin yanı sıra, bazı zamanlarda tuvalet kabı tamamen boşaltılarak yıkanmalı ve tekrar kedi kumu ile doldurulmalıdır. Belli bir süre kullanılan tuvalet kabı içerisine koku sinebilmektedir. Bu da zaman içerisinde hem kedinize hem de ev halkına rahatsızlık verebilir.

– Kristal kedi kumları, idrarı direk olarak emecektir. Kaka ise eldiven veya kürek yardımı ile rahatlıkla alınarak poşetle atılabilir. Topaklanan kedi kumları ise, idrar yapıldıktan sonra topak halini almaktadır. Bu da gözle rahatlıkla görülür bir durum olduğu için hem topaklanan kum hem de kaka yine eldiven ya da kürek yardımı ile poşete alınarak atılabilir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here