Kedi kumu seçimi en az kedi maması seçimi kadar önemli ve dikkat gerektiren bir konudur. Kedi kumu seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunlar sahiplenilen kedinin sağlığı ve güvenliği açısından son derece önemlidir. Kedi kumu seçimi basit ve önemsiz gibi görünen bir konu olsa da kedinin sağlığını ciddi anlamda etkileyebilmektedir. Ucuz kedi kumları zararlı ve alerjen maddeleri içerebilmektedir. Bu nedenle içerikleri dikkatle kontrol edilmeli ve ona göre bir seçim yapılmalıdır.

 

Kedi kumu seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk nokta kumun içeriğidir. İçeriği temiz ve doğal olan kedi kumları tercih edilmelidir. Bu noktada içeriğinde bentonit olan kedi kumlarının satın alınması çok daha doğru olacaktır. İçeriğinde kimyasalların bulunduğu kedi kumları kedi tarafından yenerek vücuda girebilmektedir. Bu nedenle kum seçimi oldukça önemlidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kumun geçtiği işlemlerdir. Kedi kumları daha hijyenik ve sağlıklı olmaları için çeşitli aşamalardan geçmektedir. Bu aşamalardan geçmemiş ucuz kumlardan uzak durulması gerekmektedir.

 

Kedi kumu çeşitleri nelerdir?

 

           Kedi kumu seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerden biride kedi kumunun çeşididir. 2 çeşit kedi kumu vardır. Bunlar kullanım şekillerine göre değişiklik göstermektedir. İlk çeşit topaklanan kedi kumlarıdır. Topaklanan kedi kumları e sık kullanılan kedi kumu türüdür. En önemli özelliği sadece dışkının değil yapılan idrarında rahatlıkla temizlenmesini sağlamasıdır. Kedi idrarını bu kuma yaptığında kum topaklanarak kendini belli etmektedir. Bu sayede kedi sahipleri kumu kolaylıkla temizleyebilmektedir. Bu tarz kedi kumları en uzun ömürlü kedi kumlarındandır. Bir diğer kedi kumu ise topaklanma yapmayan kedi kumlarıdır. Bunlar çok fazla tercih edilmez. Bu kumlar idrarı belli etmediğinde her hafta düzenli olarak yenilenmelidir.

 

Kedi kumu fiyatları ne kadardır?

 

Kedi kumu fiyatları birçok unsura bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kumun türü, alınacak kum miktarı veya kumun satın alındığı petshop gibi unsurlar bunlardan sadece bir kaçıdır. Ortalama kedi kumu fiyatları 25 ile 50 tl arasında değişiklik göstermektedir. Fiyatı daha yüksek olan kedi kumları da mevcuttur. Kristal kedi kumu fiyatları biraz daha pahalı olabilmektedir.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here