Kediler, tuvaletini yaptıktan sonra üzerini kapatma ihtiyacı duyarlar. Bunun için evde kedi besleyecek olanların mutlaka kedi kumu kullanması gerekmektedir. Kedi kumu bakteri taşıma riskini mini mum seviyede tutar. Kendi tuvalet ihtiyaçlarını giderebilen kediler için kumun özelliği çok önemlidir.

 

Bu nedenle ilk kez kedi sahibi olacak hayvan severlerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri kedi kumu seçimidir. Kalın ve büyük taşlı kumlar kedilerin patilerine zarar verip canlarını yaktığı için pek tercih edilmemelidir.

 

Kum seçiminde bir diğer konu topaklanma ve kokuyu hapsedici özelliğe sahip olmasıdır. Vaktinizin büyük bir kısmını kedi kumunu temizlemekle geçirmemek için, kolayca topaklanan kum seçilmelidir. Kediniz tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra sadece tuvaletini yaptığı bölgedeki kum sertleşip top halini alır.

 

Siz de sadece katılaşan bölgeyi alıp, yerine yeni kum eklemek düşer. Temizliği oldukça kolay olan bu kum çeşidi hayvan severler arasında en çok tercih edilenidir. Bunun yanı sıra kumun etrafa yayılan istenmeyen kokuyu hapsedici özelliğinin de olması gerekir.

 

Günümüzde birçok marka farklı özellikte kedi kumu üretmektedir. Bunları özelliklerine göre kategorize etmek gerekir. Silikonlu, kristal, parfümlü, sertleşen, topaklaşan, ince taşlı, kalın taşlı olmak üzere birçok çeşidi bulunmaktadır. Kum seçiminizde kendinizin ve kedinizin sağlığını düşünerek bakteri içermemesine özen göstermeniz gerekir.

 

İçeriğinde kimyasal madde oranı fazla bulunan kedi kumu, pati ve deride tahribata yol açabilir. Bunu önlemek için tercihiniz doğal maddelerden üretilen kedi kumu markalarından yana olmalıdır. Evinizde hijyenik bir ortam sağlamak amacıyla seçtiğiniz kum kolaylıkla temizlenmeli, kolayca sertleşerek dışkının kediye bulaşmaması sağlanmalıdır. Böylelikle kediniz ev içerisinde rahatlıkla dolaşabilir.

 

KEDİNİZİN SEVDİĞİ KUMU KULLANIN

 

Kedinizin düzenli bir tuvalet alışkanlığı edinmesini istiyorsanız, deneme yanılma yöntemiyle kedinizin sevdiği kum bulunmalıdır. Kedi kumu sizin beklentilerinizi karşıladığı gibi kedinizin de ihtiyaçlarını karşılayıcı özellikte olmalıdır. Kedi kumunu koyacağınız kabın, kedinizin içerisinde rahat edebileceği genişlikte olmasına dikkat etmek gerekir. Patisiyle kumu eşelerken etrafa saçılmaması için geniş bir kum kabı tercih edilmelidir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here