Kedi kumları doğal olan ve doğal olmayan olarak 2 gruba ayrılmaktadır. Bunlardan doğal kedi kumları bentonitten üretilen, diatomitten üretilen ve sepiolitten üretilen olarak tekrar kendi içinde 3 gruba ayrılmaktadır.

 

Bentonit’ten üretilen kedi kumları

 

Bentonitten üretilen kedi kumları diğerlerine nazaran daha pahalıdır. Bunun sebebi bentonit maddesinin doğada diğer kedi kumu malzemelerine oranla daha ender bulunmasıdır. Bentonitten üretilen kedi kumuna ısıl işlem uygulanarak daha steril hale getirilmektedir. Bu sebeple Avrupa’da ve ülkemizde kedi bakan kimselerin en çok tercih ettiği kedi kumu türüdür.

 

Diatomitten üretilen kedi kumları

 

Ditomitten üretilen kedi kumu yapı olarak daha incedir bu sebeple de emiş gücü diğer kumlara oranla daha fazladır. Diatomitten üretilen kumlar bej renktedir. Diatomit doğada diğer maddelere göre daha fazla bulunduğundan daha ekonomik bir kumdur. Temizlenmeden fazla bekletilmez ise kokuya sebep olmaz.

 

Sepiolitten üretilen kedi kumları

 

Sepiolit ülkemizde Eskişehir ve civarında bolca bulunmaktadır. Bu madenin halk arasında bilinen adı lüle taşıdır. Koku emme özelliğine sahip bu kum çeşidi topaklama yapmaz. Ekonomik olarak ortada olan bir üründür. Yine de periyodik olarak kumun temizlenmesi koku yapmaması için önemlidir.

 

Doğal olmayan kedi kumları

 

Doğal olmayan kedi kumu genellikle uzak doğudan gelmektedir. Bu ürünlerin pazarda satış payı bulabilmesinin sebebi ucuz olmasıdır. Kaba doldurulan kumu temizlerken eleme işleminden geçirilmez, içindeki dışkı ve atıklarda beraber tamamen atılıp yenilenmesi gerekir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here