Günümüzde kedi besleyen ailelerin sayısı oldukça fazladır. Bu sebeple her tür kedi ürününde olduğu gibi kedi kumu çeşitleri de her geçen gün artmaktadır. Kedi kumu niteliği, kalitesi, idrarı ve kokuyu içinde hapsetmesi, anti bakteriyel olması, anti alerjik olması, insan ve kedi sağlığına zararlı olup olmaması yönlerinden pek çok farklılıklar göstermektedir. Kedi kumlarının 5 litrelik paketlerde olanları, evinde bir kedi besleyenler için yaklaşık 1 ay süreyle kullanılabilmektedir. Bu süre 2 kedi için yarı yarıya, 3 kedi için ise 3’te bir oranında düşmektedir.

 

Kedi Kumu Kullanımı Nasıldır?

 

En az 3 cm yüksekliğe kadar kedi kumunun bulunduğu kabı, aldığınız kedi kumu ile doldurmanız gerekir. Eğer kediniz 2 veya daha fazla ise bu miktar 4 cm’ye arttırılabilir. Sıvının hızlı emilmesi için kedi kumunun bulunduğu kabı kuru ve sıcak bir yerde tutmak gerekir. Kokunun etrafa yayılmaması için kapalı bir kedi tuvaleti kullanmak daha doğru olacaktır.

 

Kedi Kumu Çeşitleri Nelerdir?

 

Bazı kedi kumları hızlı topaklaşan özelliktedir. Dışkının çevresine kumları yapıştırarak mikropların kedinin ayaklarına ve dolayısıyla eve yayılmasını önler. Bazı kedi kumlarının çeşitli kokuları bulunmaktadır. Bu kokular dışkının kokusunun yayılmasını önlediği gibi kendi güzel kokusunu da etrafa yayar. Bir çeşit kedi kumu da antialerjik olup, hem içeriğinde toz barındırmaz hem de kediye ve sahibine zarar vermez.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here