Evlere misafir edilen minik dostlar, hissettirdikleri güzel duyguların yanı sıra birtakım zorlukları da beraberinde getirmektedirler ve kedi kumu da bunlardan birisidir.

 

Niçin Kedi Kumu Kullanmalıyım?

 

Kediler, doğuştan gelen bir titizlik ve temiz kalma içgüdüsüne sahip oldukları için doğal ortamlarında tuvalet ihtiyaçlarını gidermek adına kumda bir delik açarak halleder ve sonrasında da kokunun etrafa yayılmaması için üzerini örterler. Ev içerisinde kum olmadığı zaman kediler tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için kendilerini rahatsız hisseder, etrafa yayılan kokudan ötürü mutsuz olurlar. Bu yüzden evlerinizde kedi kumu bulundurmanız hem sizin, hem de küçük dostunuz için en iyisi olacaktır.

 

Kedi Kumu Nasıl Kullanılmalıdır?

 

1- Kediniz için dilerseniz direkt olarak toprak, dilerseniz de hazır kedi kumu kullanabilirsiniz. Toprak bulmak zaman içerisinde sıkıntı yaratabileceğinden dolayı hazır kedi kumu kullanmakta her zaman için fayda vardır.

 

2- Edinmiş olduğunuz kedi kumunu geniş ve derin bir kabın içerisine koymalısınız.

 

3- Tuvalet kabının içerisini, ortalama 8 cm yüksekliğe kadar kum ile doldurmalısınız.

 

4- Kumu doldururken gözden geçirip topaklanmış, kirlenmiş kumu ayırmalısınız.

 

5- Kediniz tuvalet ihtiyacını giderdikçe kontrol etmeli ve azalan kumu telafi ederek 8 cm yüksekliği korumalısınız.

 

6- Tuvalet kabını 15 ile 20 gün arasında boşaltıp yıkamalısınız.

 

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

 

Tuvalet kabını günlük olarak kontrol etmeli ve kedinizin pislikten rahatsız olmaması için temizlemelisiniz. Dilerseniz bir kürek yardımı ile dilerseniz bir eldiven ile pisliği temizleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra tuvalet kabını 15 ile 20 gün arasında tamamen boşaltıp yıkamalı ancak bu işlemi yaparken kesinlikle şampuan veya benzeri bir temizlik ürünü kullanmamalısınız. Bu işi yalnızca su ile yapmanız yetecektir. Diğer türlü kediniz kullandığınız temizlik ürününden rahatsızlık duyarak tuvalet kabını reddedebilir.

 

Kedi kumu temizliği kediniz için önemli olduğu kadar sizler için de önemlidir. Eğer tuvalet kabını temizlemeyi uzun bir süre ertelerseniz, kumun içerisinde bulunan pislikler siz ve evde yaşayan diğer kişiler için sağlık problemleri doğurabilir. Bu yüzden bu işi belirli bir disiplin ve ciddiyetle yapmalısınız.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here