Günümüzde satılan kedi kumu çeşitleri oldukça farklı isimlerle piyasaya sürülüyor. Uzun süredir kedi bakanlar, bu ürünleri mutlaka tanıyacaktır. Ama kedi sahibi olmak, sizin için henüz yeni bir durumsa, bu yolda atacağınız en önemli adım, onlar için üretilen malzemeleri ve içeriklerini bilmek olacaktır. Bu işe, en çok kullanılan kedi ürünü olan kumları tanıyarak başlayabilirsiniz.

 Kaç Tür Kedi Kumu Vardır?

           Kedi kumu denilince akıllara bu alanda en yaygın kullanım alanına sahip olan silika kedi kumu geliyor. Bu kum, kristal kum olarak da anılmaktadır. Sıvıyı ve kokuyu hapseden silika kum, son derece kullanışlıdır. Dayanıklılığı sayesinde bir kedi için, üç hafta veya bir ay kadar uzun bir süre kullanılabilir.

 

Diğer kedi kumu ise, betonit kumdur. Bu kum silikaya göre daha ağırdır. Ancak bu kumun da sıvıyı çekme ve kokuyu hapsetme özelliği mevcuttur. Ayrıca betonit kum, tamamen doğal olan betonit toprağından üretildiği için kediler için daha sağlıklıdır.

 Hangi Kumu Seçmeliyiz?

 

Kediler yüksek oranda parfüm ve pudra kokan kumları sevmiyorlar. Bu sebeple kokusuz ve daha doğal olan kumları tercih etmek, onların hassas olan solunum sistemlerinin sağlıklı kalmasına yardım eder. Kediler için seçeceğiniz kumun, çok küçük taneciklerden oluşmaması gerekir. Küçük tanecikli kumlar kedilerin patilerine takılarak, onlara rahatsızlık veriyor. Üstelik küçük tanecikli kumlar, evin her köşesine dağılarak, temizlik açısından da olumsuz durumlar yaratmaktadır.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here