Kedi sahiplerinin en büyük problemi evlerinde hijyen koşullarını sağlamak olduğu bilinmektedir. Kedi kumu, kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını hijyenik ve kendilerine yeterli biçimde karşılayabilmeleri için, çeşitleri olan malzemedir. Hijyen açısından önemli bir konu olduğu için bu konuyu dikkatli bir şekilde araştırmak gerekir. Kedi kumları başlıca iki kategoriye ayrılır, kedi kumu, doğal olan ve doğal olmayan kumlar olmak üzere ikiye ayrılır.

 

Doğal Kedi Kumları:

 

Doğal kedi kumu, hijyenik ve temiz olması, kullanım kolaylığı sağlaması sebebiyle tercih edilen kedi kumu olarak gösterilir. Bentonit, Sepiolite ve Diatomit madenlerinden üretilen kumlar, tercih edilen kedi kumu olduğunu söylemek doğru olur.

 

Doğal Olmayan Kedi Kumları:

 

Suni kedi kumları genellikle ithal edilen ve ucuz olması sebebiyle, genelde market raflarında yer alan ürünlerdir. Topaklanma özellikleri yoktur. Hijyenik açıdan düşünüldüğünde, kullanım sonrası ve maliyeti diğer doğal kedi kumu ile karşılaştırıldığında, tercih edilmemesi gereken ürünler olduğu görülebilmektedir.

 

Doğal Kedi Kumu Çeşitleri:

 

-Sade kedi kumu: Renksiz olan ve herhangi bir kokusu olmayan bu kedi kumu ince veya kalın taneli olarak tercih edilebilir.

-Kokulu kedi kumu: Bu kedi kumu evinizde kötü koku oluşmasını engellemek için en ideal kedi kumu olarak gösterilebilir. İnce veya kalın taneli olarak bulunabilen kokulu kedi kumu, pudra ve vanilya kokulu çeşitleri mevcuttur.

-Parfümlü kedi kumu: İçinde bulunan renkli taneler sayesinde kötü kokuları emen ve hapseden parfümlü kedi kumu etrafa güzel kokular yayar.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here