Evlerimizin neşesi kediler, en üzgün anlarımızda kucağımıza gelip mırlayan ve tün negatif enerjimizi alıp götürürler. Elbette bakımı çok kolay değildir, fakat değer. Bunu sadece evde kedi bakanlar anlayabilirler. Birazda masrafı vardır halliyle, maması, aşısı, kumu derken ne kadar masraflı olsa da gözünüz görmüyor çünkü seviyorsunuzdur kedinizi. Durum böyle olunca kediniz için her şeyin en iyisini en kalitelisini kullanmak istersiniz. Piyasada çok fazla kedi kumu çeşidi vardır, bunların özelliklerine bakmak gerekirse, kedi kumları hakkında biraz bilgi sahibi olalım ki kedimiz için en sağlıklısını kullanalım.

 

1.Doğal Kedi Kumları

 

Doğal olan kedi kumları, hijyenik ve temiz olması ile ve kullanım kolaylığından dolayı tercih edilen kedi kumları arasında en çok kullanılan kedi kumu denilebilir. Genellikle Bentonit, Sepiolite ve Diatomit madenlerinden çıkarılan kumlar ile üretildiği söylenmektedir. Evcil kedi besleme alışkanlığının oldukça yaygın olduğu gelişmiş ülkelerde kedi sahipleri tarafından tercih edilen kedi kumu olduğunu söylemek doğru olur.

 

2.Sade Kedi Kumu

 

Renksiz olarak satılan ve herhangi bir kokusu olmayan kedi kumu ince ya da kalın taneli olarak petshoplarda satılmaktadır.

 

3.Kokulu Kedi Kumu

 

Kokulu kedi kumları evde kötü koku oluşmasını önlemek amacıyla kullanılan ideal kedi kumları olarak gösterilebilir. İnce veya kalın taneli olmak üzere üretilen kedi kumları, pudra ya da vanilya kokulu olarak imal edilmektedir.

 

4.Parfümlü Kedi Kumu

 

İçerisinde bulunan renkli taneler sayesinde kötü kokuları emen ve hapseden parfümlü kedi kumları, çevreye de güzel kokular yayar. Parfümlü kedi kumları çam kokulu, bahar kokulu, portakal kokulu, limon kokulu, lavanta kokulu gibi birçok farklı seçeneğe sahiptir. Tabi ki diğer çeşitlerde olduğu gibi kalın ya da ince taneli olarak üretilmiştir.

 

5.Sepiolit Kedi Kumu

 

Eskişehir’in ünlü lüle taşının yapıldığı malzeme olan Sepiolit, kedi kumu üretiminde de kullanılmaktadır. Fakat diatomitte olduğu gibi topaklanma özelliği olmayan bir kedi kumudur. Bir miktar koku önleme ve sıvı emme özelliğine sahip olmuş olsa da, bentonit ile imal edilen kedi kumları ile kıyaslandığında biraz daha maliyetli ve daha az kullanışlı bir kedi kumu olduğu söylenebilir.

TEILEN
Önceki İçerikKaliteli Köpek Kayışları
Sonraki İçerikKedi Kumu

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here