Kedi köpek kavgaları özellikle iki hayvanı da besleyen kişiler için önemli bir sorun teşkil etmektedir. Aradan bir süre geçtiğinde kedi ve köpek birbirine alışsa da zaman zaman içgüdülerine kulak vererek atışmaya devam ederler ve bu can sıkıcı bir hal alabilir. Bu anlarda kedi ve köpeği zarar vermeden ayırmak için yapılabilecek öneriler:

 

1.Araya girmek

 

Kedi ve köpek ayırmaya çalışırken yapılan ilk şey genellikle araya girme davranışıdır. Ancak bunu yaparken dikkatli olmak gerekir zira kedi ve köpeğin o sırada tüm dikkati birbirlerinin üzerinde olduğundan araya gireni tanımayabilir ve araya giren kişi de zarar görebilir. Araya girme eylemi kontrollü bir şekilde yapıldığında faydalı olacaktır. Köpek tasması yardımı ile başka bir tarafa çekilirken araya girilebilir, böylece dikkat dağıtılabilir.

 

  1. Ses çıkarmak

 

Kedi köpek kavgasını ayırırken önemli olan ikisinin de dikkatini çekebilmektir. Bu sebeple kedi ve köpeğin dikkatini dağıtacak düzeyde bir ses çıkarmak etkili olabilir. Bu el çırpmak, bağırmak olabilir.

 

  1. Su dökmek

 

Burada su dökmekten kastedilen bir kova su boşaltmak değil elbette. Yalnızca zarar görmelerini önlemek için dikkat dağıtacak düzeyde su serpilebilir. Böylece dikkati dağılan kedi ve köpek birbirlerini bırakırlar, ya da kedi çoktan uzaklaşmış olabilir.

 

  1. Üzerlerini battaniye gibi geniş bir örtü ile kapatmak

 

Üzerleri bir battaniye ile kaplanan kedi ve köpeğin dikkati birbirlerinden uzaklaşır ve battaniyeden kurtulmaya odaklanırlar. Bu sırada köpek tasması yardımıyla ya da kedi kucağa alınarak ortamdan uzaklaştırılabilir. Yoksa örtünün dikkatlerini dağıtma süresi geçtiğinde kavga kaldığı yerden devam edebilir.

 

  1. Güzel sözler söylemek

 

Güzel sözler yöntemi daha çok iki köpek arasındaki kavgalarda uygulansa da kedi köpek kavgalarında da işe yaradığı gözlenmiştir. Kavgada daha yakın olduğunuz tarafa yönelip onunla konuşarak dikkatini çekmek faydalı olabilir. Bu nokta sahibini tanıması için sessiz sakin ve sevgi dolu bir tonda konuşmakta fayda vardır. Köpek tasması yoluyla ona sakince yaklaşılabilir.

 

Tüm bu yöntemler kedi ve köpek kavgasını ayırmak konusunda nispeten tecrübeli kişilere yöneliktir. Kedi ve köpek ile alakalı hiçbir tecrübesi bulunmayan kişilerin bu kavgaları ayırırken soğukkanlı ve dikkatli olması gerekmektedir.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here