Evlerimizdeki dostlarımız için mama seçerken her zaman dikkatli oluyoruz. Peki, kedi konservesi verirken aynı özeni gösteriyor muyuz? Kediler kuru mamanın yanı sıra kedi konservesi ile de beslenmeye ihtiyaç duyarlar. İhtiyaçları olan vitaminleri kuru mamadan almalarının yanı sıra, kediler etçil hayvanlar olduklarından dolayı ara sıra kedi konservesi vermek hem sağlıkları ve gelişmeleri açısından ilerleme kaydetmelerine yol açacak, hem de küçük dostunuzu sevindirecektir.

 

Kedi konservesi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

 

Kediler kuru mamadan çok kedi konservesi yemeyi severler. Ancak dostlarımıza sürekli kedi konservesi yedirmek sağlıkları için sorun da teşkil edebilir. Yavru kediler anne sütünden kesildikten sonra azar azar kedi konservesi olan yaş mamalar ve patenlerle beslenmelidirler. Dişleri güçlenmeye başladığında kuru mama hafifçe ıslatılarak kuru mamaya geçiş yapılmalıdır. Yetişkin kedilerde ise kedi konservesi haftada 2 defaya kadar verilebilir. Bu miktardan fazlası kedinizin kuru mamadan uzaklaşmasına neden olurken, ishal olmasına ve diğer bağırsak sorunlarını da yaşamasına da neden olabilir.

 

 

 

Kedi konservesi çeşitleri

 

Kedi konservesi ürünlerinin çok geniş bir yelpazesi vardır. Kediler aşırı yemek seçen hayvanlar olduklarından dolayı, kedi konservesi üreten firmalar bir çok değişik lezzette üretim yapmaktadırlar. Kedi konservesi aldığınızda kedinizin en çok hangisini sevdiğini aklınızda bulundurun. Balıklı, av hayvanlı, tavuklu veya tavşanlı ve ciğerli… Mutlaka kediniz için uygun bir kedi konservesi bulacaksınız. Beslenme şeklini ve miktarını konserve üzerindeki etikete bakarak ayarlamaya özen gösterin.

 

Bunlara ek olarak, hamile veya yeni doğum yapmış kedilere her gün kedi konservesi verebilirsiniz. Çünkü hamile veya yeni doğum yapmış kediler sürekli olarak enerjiye ve proteine ihtiyaç duyarlar ve süt üretmeleri gerekir. Kuru mamanın yanı sıra kedi konservesi ile takviye yapabilirsiniz. Son olarak, eğer kısırlaştırma operasyonu geçirmiş bir kediniz varsa, operasyondan 24 saat geçtikten sonra veterineriniz yemek yedirmeniz için izin verecektir.

 

Bu süre zarfında 2 gün boyunca kedinizi kedi konservesi ile beslemeniz, kedinizin kabız olmasını ve dikişlerinin kopmasını engeller.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here