Oldukça zor bir şekilde üretilen kedi konservesi, pek çok aşamadan geçirilerek besinlerin işlenmesinden dolayı yüzde oranı olarak az miktarda ana besin maddesi içermektedir. Yani, genelde et yan ürünleri, sebzeler, tahıllar, yağlar, mineraller, su ve jelleştiren maddelerin bir araya getirilmesiyle karıştırılıp sonrasında püre haline getirilmektedirler. Püreleşen mama ise, sıkıştırılarak belli bir kıvamda katılaştırıldıktan sonra doğranırlar. Bu sayede et parçası görüntüsü alan konserve mama kutusunun içerisine jel doldurularak kapatılmaktadırlar.

 

Kapalı hale getirilen konserve mama tekrar 2 saat basınçlı pişiricinin içerisinde pişirilerek steril hale getirilmektedir. Bu sebeple de gıda takviyesi ya da ara öğün beslenmesi için kedi konservesi olan mamanın kullanılması daha uygundur. Oldukça farklı markalarda üretilen kedi konservesi içeriği, %80-85 oranında su bulundurmaktadır. Haliyle konserve maması için faydasının fazla olacağı söylenememektedir. Konserve kutusunun üzerindeki bilgiler incelendiğinde belirtilen tavuk ya da et ürünleri ile ilgili algılanan, insanların tükettiği şekliyle olduğudur. Ancak durum böyle olmamaktadır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında daha çok tavuk unu veya iç organlarının kullanılabildiği algılanabilmelidir.

 

Besin olarak tam olarak değerleri barındıran yaş ya da kuru mamalar, kedilerin beslenmesinde kullanım için uygun olmaktadır. Bazen kediler damak tadına göre kedi konservesi yerine kuru mamayı tercih edebilmektedirler. Kuru mamayı tüketen kediler için, her zaman mama kabının yanında temiz su bulundurmak gereklidir. Su ihtiyacını kuru mamadan karşılayamayacaklarından dolayı, bu ihtiyaçlarını ayrıca su içerek gidermektedirler.

Kaynak: www.mamasepeti.com

TEILEN
Önceki İçerikKedi Konservelerinin Önemi Nedir?

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here