Kedi kumları ilk piyasaya çıktığında tek bir çeşit bulunuyordu ve bu kumlar içerdikleri toz yüzünden kediler için astım gibi sorunlara yol açıyordu. Günümüzde hayvan ve çevre sağlığı açısından çok kaliteli kumlar üretilmekte.

 

Nasıl bir kum seçilmeli?

 

Kedi kumu seçerken bakılacak ilk kriterlerden biri topaklanabilmesi. Bu şekilde kaba ıslaklık fazla yayılmayacağından hayvanlar için daha sağlıklı bir tuvalet oluşacaktır. Ayrıca kedi kumu yüksek emiş gücüne sahip olmalıdır. Diğer önemli bir nokta da tozdan tam anlamıyla arındırılmış olmasıdır. İnce veya kalın taneli kedi kumu hayvanın yaşına ve cinsine göre seçilir. Kokulu kedi kumu etrafa hoş bir koku yayar ve pis kokuyu önlemede etkilidir. Sabun, hindistancevizi, pudra gibi kokulu kedi kumları arasından seçimi aslen kedi yapmalıdır. Kediler de insanlar gibi bazı kokuları sevmez.

 

Kedi kumu ne kadar arayla değiştirilmeli?

 

Kedinin kumu koku yaymasa bile 15 günde bir kap tamamen boşaltılmalı ve iyice temizlendikten sonra içerisine yeni kum konmalıdır. Aksi takdirde kedi kumu ne kadar kaliteli de olsa içerisindeki kedi dışkısı bakteri yayacak bu da kedinin hastalanmasına neden olacaktır. Kabı temizleyip kuruttuktan sonra içerisine 7 ile 10 cm kadar kum konulmalıdır. Topaklaşan kumlar kaptan günlük olarak uzaklaştırılmalıdır. Kabın üzerine eksilen kum eklenerek hizası korunmalıdır. Bu değiştirme süreleri tek bir kedi için geçerlidir. Birden fazla kedi varsa değiştirme çok daha sık yapılır.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here