İyi bir kedi kumu, herhangi bir deniz kumu, inşaat kumu, hafriyat atığı, moloz, taş ya da talaş gibi sıradan olmamalıdır. Ayrıca içerisinde yabancı kimyasal madde, pis atıklar, çöp artığı sigara artığı ve benzeri gibi atıkların olmaması da çok önemlidir. Kaliteli olmayan kedi kumu sadece kediye değil, aynı zamanda kediyle beraber yaşayan ev halkının sağlığına da zarar verir. Kaliteli kumun bazı özellikleri vardır. Bu özelliklerden birkaçı ise şunlardır;

 

Doğal İçerikli Olması

 

Doğal minerallerden elde edilen kumlar, kedilerin sağlığı açısından oldukça idealdir. Genellikle bentonit veya sepiyolit gibi doğal minerallerden üretilmiş kedi kumu tercih edilmelidir. Çünkü kediler kumları kullandıktan sonra patileriyle kumu eşeler ve patilerini yalarlar. Dolayısıyla kumun içerisinde bulunan kimyasallar ağız yoluyla kedinin vücuduna girerek ileri de ciddi sağlık sorunlarına yol açarlar.

 Hijyenik Olması Gerekir

 

Kedi kumunun doğal olası da yeterli değildir. Aynı zamanda kedini sağlığı açısından hijyenik olması da çok önemlidir. Kumların hijyenik olma özelliği ise doğal kumlarda fırınlama ya da ısı işleminde geçirilerek elde edilir. Kum fırınlanma işleminde dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta vardır. Birincisi bakteri ve mikroplardan arındırmak, ikincisi ise kumun emiciliğini artırmaktır.

 Tozsuz Ve Beyaz Olması

 

Kalitesi bir  kedi kumu ele alındığı zaman elin nemine yapışan tozlar oldukça fazla olur.Tozlu kumlar kedilerin nefes borusunda tahrişe yol açar. Ayrıca kediler genelde siyah beyaz gördüklerinde dolayı daha çok beyazı seçerler ve beyaz kumlara daha çok alışırlar.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here