Piyasada pek çok köpek maması markası var. Seçenekler bu kadar fazla olunca, köpeklerin beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak en iyi mamanın hangisi olduğunu kestirmek biraz zor oluyor. Bu belirlemeyi yapmak için önce köpeklerin metabolizmalarının nasıl işlediği hakkında, biraz fikir sahibi olmakta yarar var. Zira tahmin edildiğinin aksine, köpeklerin son derece hassas işleyen yaşamsal fonksiyonları vardır. Bu fonksiyonlar içerisinde karaciğer ve böbrek sistemleri ayrı bir hassasiyete sahiptir.

 

Dengeli Protein Değerlerine Sahip Mamalar

 

Tüm canlıların proteine ihtiyacı vardır. Çünkü protein, hücre ve kas yenilenmesine yardımcı olan bir maddedir. Ancak bu maddeye duyulan ihtiyaç, her canlının metabolizmasında farklı miktarlarda olur. Köpeklerde bu miktar, oldukça düşüktür. Eğer köpeklere uzun süreli, yüksek miktarlarda protein verilirse, bu durum onların karaciğer fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Karaciğer fonksiyonlarının bozulması, ilk olarak ciltte alerji gibi reaksiyonlarla ortaya çıkar.

 

Tüm bu sebepler göz önünde bulundurulduğu zaman, köpek maması seçimlerinde protein değerleri düşük mamalar tercih edilmelidir. İyi bir köpek mamasında protein miktarı, yüzde 30’u geçmemelidir.

 

Köpek Mamalarındaki Tahıl Miktarı

 

Tahıl, enerjiyi sağlayan bir besindir. Ancak bu ürünün de köpek maması seçimlerinizde dengeli biçimde kullanılmış olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü köpeklerin yüksek oranda tahıla da çok ihtiyacı yoktur. Günümüzde bu oranlar bakımından dengeli kabul edilen Hills, Royal Canin, Dr. Sacchi gibi mamalar, sağlıklı olduğu kadar, köpekler tarafından da sevilerek tüketilmektedir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here