Her canlının yaşamaya hakkı vardır, düşüncesiyle baktığımızda, sokaklarda gördüğümüz hayvanların başıboş zavallı halleri her vicdani duygular taşıyan insanın içini acıtır. Bunun için bakabilme problemi olmayan insanların evlerinde en az bir hayvani beslemeleri onlarında sıcak bir yuvalarının olmasına sebep olur.

 

Hemen hemen her sokakta bir pet shop açılarak evlerde beslenebilir hayvanlardan alabilme imkanı da sunar. Sokak hayvanlarının da bir kısmı buralarda satılmaktadır. Pet shop genelde tür ve cins olan hayvanları satmaya yönelik olsa da, çok sevimli sokak hayvanları da, sahiplerini burada beklemektedir. Genelde küçük ev hayvanlarının ve onlara yönelik besinlerin satıldığı pet shop mağazalarında; kuşlar, kediler, köpekler, tavşanlar, kaplumbağalar ve balıklar gibi hayvanlar bulunur. Daha yavruyken alınan bu canlılar, tıpkı bebek gibi ev içindeki herkese alışarak maskot haline dönüşürler.

 

Zaman zaman insanlardan daha sadık olan hayvanlar, bütün sevimliliği ile günün yorgunluğunu unutturarak, yalnızlığa ortak olabilir. Pet shop mağazalarından ilk defa evde beslemek için bir canlı alınıyorsa, oradaki yetkililer, beslenmesi, bakımı, aşılarıyla ilgili tüm bilgileri vererek, yardımcı olmaya çalışır.

 

Eve alınan hayvanların bir kısmı uyum sağlayana kadar, bazı problemler yaşanabilir gözüyle bakılırsa, insanların ve canlıların birbirine alışma süreci daha çabuk atlatılabilir. Yeni tuvalet alışkanlığı kazanacak olan, kedi ve köpeklere gerekli eğitimin verilmesi de, aynı şekilde sabırla ilgili bir durumdur.

 

Evde beslenen hayvanların büyüyüp yavru vermeleri de ayrıca bir mutluluk verir. Onların yavrularını sevdiğimiz dostlarımıza hediye etmek hem gurur verici hem de özendirici bir davranıştır.

 

Birçok insan evlerinin bahçesi olmadığı için beslemekten çekindiği hayvanları, doğal yaşamda olmaları gerekir düşüncesiyle almaktan çekinse de, sevgi gören bu küçük canlılar her zaman en iyi dost, bazen hayat kurtaran süper kahraman olduğunu duyarız.

 

Pet shop mağazalarında her tür evde beslenebilir hayvanları bulmak mümkün olduğu gibi, onlara yeni bir yaşam alanı sunmakta insanlara yardımcı olmak kadar, faydalı ve yararlı bir davranıştır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here