Hazır kedi maması paketlerinin etiketinde yazan super Premium, sağlıklı ve parlak tüyler için, veya karşı konulmaz lezzet, gibi ifadeler ne kadar etkileyici görünse de, bu ifadelerin mamanın kalitesi veya kediler için uygun olduğu ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Daha fazlası, ilk bakışta birbirinin aynı gibi görünen açıklamalar arasında bulunan küçük farklar, gerçekte çok büyük farklara işaret eder. Kedi maması paketlerinde yer alan açıklamaların aslında ne vaat ettiğini anlayabilmek için, ayrıntılarda gizli olan gerçekleri bilmemiz gerekir.

 

Flavor yani aroma kuralı, kedi maması paketinde aromalı kedi maması yazan bir mamada tavuk içerme zorunluluğu yoktur, sadece tespit edilebilecek bir oranda aroma içermesi yeterlidir. Çoğunlukla bu aromayı yakalamak için tavuk yan ürünleri veya tavuk yan ürünlerinin unu kullanılır. Dolayısıyla tavuk aromalı bir kedi mamasının içinde tavuk eti olma olasılığı yoktur.

With kuralı, kedi maması paketinde cat food with chicken yazılı bir mamanın içeriğinde bulunması gereken tavuk miktarı sadece %3’tür. Hatta pakette cat food with chicken meal yazısı varsa, içeriğinin yüzde 3’ünün tavuk değil, tavuk yan ürünleri olması yeterli olduğu anlamına gelir.

 

Formula diğer adıyla dinner kuralı, kedi maması paketinde chicken formula, chicken entree, chicken nuggets veya chicken dinner, yazan bir mamanın içinde sadece %25 tavuk bulunması zorunluluğu vardır. Ve pakette formula, dinner olarak adı geçen maddelerin mamanın ana içeriği olma zorunluluğu yoktur. Dolayısı ile kedi maması paketinde chicken formula ibaresi olan bir mamanın içinde tavuk dışında olan hayvansal gıdalar, mesela, balık yan ürünleri, tavuk yan ürünlerinden daha fazla miktarda bulunabilir. Bu sebeple kedi maması paketinin üzerindeki bilgilerden çok içerik bilgilerinin sıralamasına bakmak daha önemli bir noktadır. Eğer ki kedi mamasının paketindeki ibarede birden fazla isim yer aldığı takdirde, örneğin lamb and rice formula, kedi mamasının içeriğinin %25’inin kuzu eti ve pirinç toplamından olması yeterlidir. Burada geçerli olan tek kaide, ismi ilk sırada geçen maddenin diğer maddelerden daha fazla olmasıdır. Bu kurala sadece bazı üst kalite üretim yapan konserve mamalar uymaktadır.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here