Hayvanlar, birçok işe yararlar. Yük çekenden, süt verene, deri ve ayaklarından faydalanılanlarından, evcil olarak beslenenlere kadar birçok çeşitleri vardır. İnsanlar hayvanlarla beraber yaşayacak şekilde yaratılmışlardır. Günümüzde ise hayvancılığın şehir dışına taşınması, binek olarak atların piyasadan kalkması ve diğer sebeplerden dolayı, hayvanlar hayatımızdan çıkmış durumdadırlar. Soframıza gelen etleri dışında bir bağlantımız neredeyse kalmamıştır. Evcil hayvanlar bu yönden ilgi odağı haline gelmiştir. İnsanların içindeki hayvan sevgisi onları kendi ailelerine katmaya kadar götürmüştür. Evcil hayvanlar, hayatımızın bir parçası olmuşlardır. Onlarla mutlu ve huzurlu olmuşuzdur. Kuşların renkleri ve sesleri, kedilerin şirinlikleri, köpeklerin sadık duruşları, insanoğlunu cezbetmiştir.

 

KEDİLER

 

Kediler, fare avcılığı sayesinde, insanlar içinde iş bulmuştur. Nankörlükleriyle meşhur olan kediler, evimizdeki fareleri temizlerler. Son zamanlardaki lüks binalarda ise fareler barınamamıştır. Tam Kediler işsiz kaldı derken, onların şirinlikleri devreye girmiştir. Beyaz kartopu gibi olanlarından, renkli gözlere sahip olanlarına kadar birçok evcil kedi türü bulunmaktadır.

 

EVCİL KEDİLERİN BAKIMI VE KEDİ MALZEMELERİ

 

Evcil kedilerin bakımı yapılmadığında, sevilecek bir durumları kalmaz. Kokarlar ve pislenirler. Düzenli yıkanmaları ve düzenli bir şekilde beslenmeleri gerekir. Ortalığı pislememeleri için özellikle eğitilmelidirler. Eğer bir kediye bakacaksanız, bakımını ihmal etmemelisiniz. Kedi maması, kedi kumu, kedi tasması ne lazımsa almalısınız.

 

Kedi kumu, kedi maması, tasması, oyuncakları, ödülle, sağlık seti ve temizlik setleri piyasada bulunmaktadır. Çeşitli kedi kumu bulunur piyasada. Kristal, bentonit (yani parfümlü, wc koku gidericili ve spreyli), doğal olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Kedilerin üzerinde dinlenmeleri için yapılmış kumlardır. Kendi doğal durumlarından dolayı oluşan pis kokuları ve mikropları çeker ve insanlar arasında yayılmasını engeller. Birçok çeşidi mevcuttur.

 

           Kedi kumu, çam pelleti, süper topaklanan, clinci, wc koku gidericili, kalın taneli, bebek pudrası kokulu, kristal, beyaz, koku absorbeli, yapışmayan, iz bırakmayan, naturel, parfümsüz, oksijenli Marsilya sabunlu, Compact ultra gibi bir çok çeşidi bulunmaktadır. Akkuş, alise, cats, best, cat pearls, catson, everclean, johnsons, lindo cat, mırmır, mis, pet love, petline, pisipisi, proline, sanicat, tredline, trixie, vancat, vitakraft gibi markalarda mevcuttur.

 

Balık, köpek, kuş, tavşan ve girepin, iguana ve su kaplumbağası diğer evcil hayvanlardır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here